26.4.2024 | Svátek má Oto


IZRAEL: Teroristický útok v Jeruzalémě

15.11.2012

V neděli 11. listopadu odpoledne došlo v Jeruzalémě k neobvyklému teroristickému útoku. Na ženu, která čekala v autě s dětmi, zaútočil nožem neznámý Arab. Ačkoli ji nezabil, nebylo to úplně neškodné, protože se mu podařilo otevřít auto a říznout ji do obličeje. "Začala jsem křičet, s teroristou jsme se poprali," říká napadená žena. Útočník se prý nechal vylekat křičením a utekl.

Připomíná to trochu útok v Tel Avivu (29.8.2011), kdy Palestinec najel do davu u nočního klubu Haoman 17 ukradeným autem a poté na kolemjdoucí zaútočil nožem. Tenkrát byl pachatel vyslán z Palestinské samosprávy s úkolem provést útok na veřejnosti s tím, že si měl nástroj a cíl vybrat sám. Ukradené auto a vybraný hudební klub, kde mládež slavila konec prázdnin, byly jeho improvizací.

V tomto případě to bylo asi podobné. Policie sdělila jen tolik, že pachatel pocházel z území Palestinské samosprávy (tj. ne z pásma Gazy). Napadená žena čekala v autě s dětmi na manžela a po útoku byla odvezená na ošetření do nemocnice Hassadah na Har ha-Zofim. Kdo byl v Jeruzalémě, asi určitě ví, kde to je. Koleje Hebrejské univerzity jsou na tomto kopci nad městem, na východní straně. Je to klidná oblast, kde stojí původní kampus Hebrejské univerzity. V době arabské okupace byly univerzita i nemocnice odříznuté od světa. Mě to zaujalo, protože jsem na kolejích několikrát bydlel a vůbec si takový útok nedovedu představit. Předpokládám, že ostatní Češi, kteří někdy navštívili Hebrejskou univerzitu, byli také ubytováni na tomto místě.

Kdy skončily bombové útoky v Jeruzalémě?

Teroristické útoky v Jeruzalémě ustaly díky drastickým bezpečnostním opatřením a stavbě zdi, která ale nekopíruje etnickou hranici, jak mylně uvádějí některá média. Neodděluje židovský a arabský Jeruzalém. Díky zdi skončila série bombových útoků druhé intifády, které masakrovaly lidi v městských autobusech, v pizzérii Sbarro, v kavárně Hillel, v menze Hebrejské univerzity, na tržnici aj. Bezpečnostními kontrolami neprojdou Arabové s bombou či jinými palnými zbraněmi, ale nůž si může opatřit každý snadno.

K poslednímu teroristickému útoku v Jeruzalémě došlo 23.3.2011, kdy na autobusové zastávce Convention Center vybuchla bomba, která zabila britskou překladatelku Mary Jean Gardner. U nás o tom informovala ČT v Událostech téhož dne, v podání emočně neomylné Hany Scharffové: "Taška na autobusové stanici, uvnitř – smrtelná nálož. (...) Jeruzalém po letech klidu opět v krvi." Bohužel při tom návalu emocí neuvedla jméno oběti, což je ale u zpravodajství ČT obvyklé (ve vztahu k židovským obětem arabského teroru). Zaznělo jen takové "Jednu ženu zabila a nejmíň 30 lidí zranila bombová exploze..." V souladu s tradicí byla ona zpráva z 23.3. zakončená záběry na zraněné Araby z pásma Gazy. To je taky obvyklé schéma. O tomhle incidentu asi nebude v českých médiích informovat nikdo.

Zdroje:

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/161956

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/161960

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/161970

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem