27.5.2022 | Svátek má Valdemar


IZRAEL: Porušen protokol nemocnice

22.12.2020

Velké publicisty se dostalo v Izraeli zahájení očkování proti covidu. Jako první byl na řadě premiér Netanjahu, hned po něm ministr zdravotnictví Edelstein. A právě Netanjahuovo očkování doprovází kontroverze.

Ne, nejde o to, že podle odpůrců očkování (tzv. antivaxerů z anglického anti-vaxxers) nedostal Netanjahu skutečnou vakcínou, ale pouze placebo (neúčinnou látku vypadající jako skutečná vakcína). Něco takového je samozřejmě teoreticky možné, kdo chce, ať tomu věří, ale vraťme se raději do reálného světa.

Jak jsem už psal ve svém předchozím příspěvku (Blaze zemi, která má vůdce ochotné jít příkladem), premiérovi Izraele vpravil vakcínu do ramene jeho osobní lékař dr. Z. H. Berkovitz. Došlo k tomu v Šebově nemocnici v Ramat Ganu 19. prosince po skončení šabatu – judaismus má pro toto období výraz Motzaei Šabat.

Na webu hebrejsko-anglických ultraortodoxních novin Hamodia vyšel 20. prosince 2020 článek „Last-Second Switch in Netanyahu’s Vaccination“, v němž je na základě informací z izraelských médií popsáno, co se dělo těsně před tím, než byl Netanjahu očkován.

Původně měla premiérovi píchnout vakcínu zdravotní sestra Šoši Gomelová. Ta si toho velmi považovala. Televizi Channel 12 řekla: „Jsem nadšená, že jsem byla vybrána, abych pomohla přivést Izrael do nové éry bez koronaviru.“

Do injekce natáhla z ampulky očkovací látku a byla připravena přistoupit k sedícímu premiérovi a látku aplikovat. Pak si ale vzal injekci dr. Berkovitz a k Netanjahuovi se vydal on.

Šoši Gomelová to pro televizi komentovala tak, že i když dr. Berkovitz stál vedle ní a viděl, že natáhla do stříkačku dávku, došlo k porušení zavedeného protokolu, protože podle něj ten, kdo injekci naplní, musí také její obsah pacientovi aplikovat.

To nebylo v tomto případě dodrženo.

Zdravotní sestra uvažovala: Možná mu Netanjahu víc důvěřoval, protože od něj v minulosti dostal spoustu injekcí, anebo tajná služba Šin Bet, která dbá o premiérovu bezpečnost, požádala, aby vakcínu aplikoval osobní lékař předsedy vlády. Uražena tím prý nebyla, alespoň se jí „snížit tlak“.

Jako druhý na řadě byl ve stejné místnosti ministr zdravotnictví Yuli Edelstein – zde už sestra Gomelová důvěru dostala a vakcínu mu do těla vpravila ona.

Dr. Berkovitz aplikuje injekci s vakcínou premiéru Netanjahuovi.

Edelstein

Zdravotní sestra Šoši Gomelová píchá vakcínu ministru Edelsteinovi.

Rivlin

Očkovat se nechal také prezident Reuven Rivlin. V jeruzalémské nemocnici Hadassah.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...