21.10.2019 | Svátek má Brigita


IZRAEL: Na okraj jednoho kulturního bojkotu

28.12.2017

Lorde je novozélandská zpěvačka a písničkářka. Jako většina ostatních hudebních umělců, pořádá i ona koncerty. Doma i v zámoří. Na tom by nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že Lorde měla v termínovém kalendáři Izrael.

A byl oheň na střeše.

Hostování umělců ze svobodného světa v Izraeli považují někteří aktivisté téměř za politický zločin. Tito lidé vůbec považují podporu Izraele za něco, čemu je zapotřebí zuby nehty bránit. Proto vzniklo Hnutí BDS (Bojkot – stažení investic – sankce). Jeho cílem je pomocí bojkotu Izraele dosáhnout propalestinských cílů. Aktivisté Hnutí jsou otevřeně protiizraelští, to je zapotřebí „vytknout před závorku“.

Nejde ovšem pouze o bojkot ekonomický či politický, ale také kulturní. Ten má následující podobu. Když se nějaký umělec rozhodne v Izraeli koncertovat, vytvoří aktivisté patřičný mediální tlak (povyk), který ne každý hudebník ustojí. V nedávné minulosti mu podlehl britský zpěvák Elvis Costello, taktéž britská kapela Gorillaz nebo americká zpěvačka Lauryn Hillová.

A na Štědrý den přišla zpráva, že k nim můžeme přiřadit i Novozélanďanku Lorde. Ta měla mít koncert 5. června 2018 v Tel Avivu, ovšem nic z toho nebude. Zpěvačka se stala terčem masivní kampaně, za níž stáli protiizraelští aktivisté a její stejně orientovaní novozélandští fanoušci. Média píší také o otevřeném dopise dvou Novozélanďanek: jedna je arabského původu (Nadia Abu Shabanová), druhá je Židovka, ovšem názorově stojící na straně Arabů (Justine Sachsová); obě Lorde vyzvaly, aby koncert zrušila. Dopis je plný jednostanné protiizraelské propagandy, lží a polopravd (například je připomenuto nedávné zatčení šestnáctileté palestinské Arabky Ahed Tamimiové jako příklad brutálního chování Izraele, aniž by bylo uvedeno, že předtím Tamimiová hrubým a provokativním způsobem napadla izraelskou vojenskou hlídku – viz můj článek na blogu iDNES „Jak se dělá propaganda aneb Když teenagerky provokují“ z 20. 12. 2017) a korunován následující argumentací:

Vystoupení Tel Avivu bude podle autorek dopisu považováno za podporu politiky izraelské vlády, a to dokonce i v případě, že Lorde se nikterak k tamní politické situaci nevyjádří. Tohoto efektu jejího koncertu se nelze zbavit ani těmi nejlepšími úmysly a nejlepší hudbou. Pokud v Izraeli vystoupí, vyšle tím světu velice špatné poselství.

Lorde ustoupila, do Izraele nepojede a lístky budou fanouškům vráceny. Tak zní poslední zpráva.

Ano, i tak pracuje Hnutí BDS a všichni aktivisté nenávidějící Izrael. Na základě tohoto příběhu si můžeme znovu odpovědět na otázku, jestli takovýto typ bojkotu je tím správným receptem ke vzájemnému porozumění, jež je základem arabsko-izraelského narovnání, které by mělo skončit trvalým mírem.

Pokud je vystoupení hudebnice z druhého konce světa překážkou míru, a jinak aktivity lidí kolem BDS interpretovat nelze, pak je skutečný mír vskutku v nedohlednu. Efekt bude jediný: izraelští fanoušci, Židé i Arabové, přijdou o umělecký zážitek. To je tak všechno. Nepřítomnost Lorde v Izraeli mír do regionu samozřejmě nepřinese.

****

Lorde 1

Lorde nad šálkem ranního čaje. Jistě má o čem přemýšlet. (Zdroj: Instagram zpěvačky)

Lorde 2

Úvodní část otevřeného dopisu určeného Lorde, jehož autorkami jsou dvě novozélandské protiizraelské aktivistky. Zveřejněn byl 21. 12. 2017 na portále The Spinoff.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.