26.4.2024 | Svátek má Oto


IZRAEL: Když ministryně porušuje pravidla karantény…

8.10.2020

Dnes a denně nás sdělovací prostředky informují o tom, že ten či onen politik, doma i v zahraničí, onemocněl covidem. Někdo má větší mediální publicitu, někdo menší, o někom se to ani nemusíme dozvědět.

Na vrcholu pyramidy je samozřejmě Donald Trump. Co ale víme o okolnostech onemocnění koronavirem v případě Gily Gamlielové? Co si budeme nalhávat: většina čtenářů ani neví, kdo to Gamlielová je, natož aby tušili něco o jejích zdravotních problémech. A nejen zdravotních.

Gila Gamlielová je izraelská ministryně životního prostředí. V současné mimořádné situaci, kdy je Izrael stižen kletbou koronavirové pandemie, by měla jít příkladem, pokud jde o dodržování přísné karantény.

Měla by, leč ukázalo se, že je tomu jinak. Přišlo se na to ale až poté, co o minulém víkendu musela Gamlielová s pravdou ven: byl u ní diagnostikován koronavir. Okolnosti, které tomu předcházely, rozvířily hladinu už tak bouřlivých vod izraelské společnosti. Není divu: když porušuje pravidla člen exekutivy, je to hodně na pováženou.

Gamlielová žije v Tel Avivu. S manželem se rozhodli, že svátek Yom Kipur prožijí v Tiberiadě na severu Izraele (obr. 1). Tam se zúčastnila modliteb v synagoze Etz Chaim, kde je rabínem její tchán.

Tel Aviv - Tiberiada

obr. 1/ Orientační mapa vzdálenosti Tel Aviv - Tiberiada. (Podklad: Google Maps.)

Co je na tom špatného? Za normálních okolností by bylo všechno v pořádku, v době přísné koronavirové uzávěry (která byla vyhlášena v pátek 25. září, přičemž Yom Kipur začal v neděli 27. září večer a skončil další den se západem slunce) najdeme v jejím příběhu několik problematických momentů.

Ačkoli do Tiberiady rodina odjela podle webu Jerusalem Postu ještě před vyhlášením zpřísněné uzávěry, pravidla hovoří jasně: během svátku se měla zdržovat v místě trvalého bydliště, tedy v Tel Avivu. Sama Gamlielová tvrdí, že v Tiberiadě dodržovala všechna nařízení karantény (v synagoze měla roušku atp.), na druhé straně ale platí, že tam vůbec neměla být. Navíc noviny Haaretz uvedly, že se zpočátku několik hodin vyhýbala dotazům ministerstva zdravotnictví a údajně se pokusila uvést jeho úředníky v omyl (neříkala pravdu), což ona samozřejmě popírá.

Chyba z její strany se nicméně stala, ona sama hovoří o špatném úsudku. A také o chybě:

Udělala jsem všechno v souladu s restrikcemi lockdownu a snažila jsem se spojit povinnosti veřejného činitele a matky malých dívek. (...) Udělala jsem chybu a měla jsem jednat jinak. Za to se veřejnosti omlouvám a ujišťuji, že zaplatím požadovanou pokutu.

Ta činí 5 tisíc izraelských šekelů (necelých 34 tisíc korun).

Věc má ale jeden důležitý aspekt. Pokutou by se takovýto prohřešek dal vyřešit u obyčejného Izraelce, ale co v případě vysoce postaveného politika, člena vlády? Tedy osobnosti, která spoluvytváří pravidla – a sama je nedodržuje.

Není divu, že se ozývají hlasy, aby Gamlielová odstoupila. Například od aktivistů Hnutí za kvalitní vládu.

Ministryně je političkou Likudu, k jejímu případu se tudíž nemohl nevyjádřit její stranický a vládní šéf. Netanjahu doporučil vyčkat na výsledky vyšetřování, které provádí ministerstvo zdravotnictví. Jenomže to se nenechalo vlákat do něčeho, co by bylo nad rámec jeho kompetencí. V pondělí 5. října večer psal Times of Israel o vyjádření ministerstva, které uvedlo, že epidemiologické vyšetření ministryně Gamlielové je ukončeno a týkalo se pouze otázek trasování, což je jeho úkol, ničeho jiného.

Otázku odchodu Gamlielové z vlády bude muset Netanjahu vyřešit sám.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.