23.3.2023 | Svátek má Ivona


IZRAEL: 1500 nových bytů pro židovské osadníky

11.11.2013

Těch 1500 nových bytů na jeruzalémském, "dle mezinárodního práva ilegálním" sídlišti Ramat Šlomo vyvolalo už několikrát ve světě rozhořčení a je možné, že to i v budoucnosti budou média nafukovat jako skandál.

V noci z úterka na středu přinesly agentury zprávu, že prý armádní rozhlas "oznámil" výstavbu nových bytů. Na dotaz v této záležitosti sdělilo izraelské ministerstvo vnitra, že armádní rozhlas nemá k výstavbě bytů ani k jejímu oznamování pravomoc a že ministerstvo naopak uveřejnilo v listě Ma´ariv "statutární instrukci" o tom, co zákon ukládá v souvislosti s každou výzvou k předkládání vládních projektů. Takové pokyny se podle sdělení ministerstva publikují periodicky, bez jakékoli souvislosti s aktuálními událostmi, jako je např. propuštění zatčených Palestinců.

Mluvčí ministerstva vnitra Efrat Orbachová na dotaz řekla, že zveřejnění výzvy k podávání návrhů pro týž projekt, k němuž došlo v roce 2010, a to právě během návštěvy amerického viceprezidenta Joe Bidena, vyvolalo mezi Izraelem a USA krizi. Nyní si agentury vypsání konkurzu na výstavbu dalších plánovaných bytů vyložily jako "reakci" na kontroverzní propuštění palestinských zajatců. Jakmile se zveřejní zpráva o zahájení výstavby bytů a poté o jejich předání, bude to signál k dalším projevům nevole.

Podle namátkové ankety mnoho obyvatel podobných "osad" ve východním Jeruzalémě vůbec nevědělo, že jsou nějakými "osadníky". Jen v samotném Jeruzalémě - v jeho východní části za "zelenou linií" (čára příměří vyjednaná v rámci dohod v roce 1949, která platila do Šestidenní války v roce 1967) žije v takových "osadách" asi 250 000 lidí. Izraelci považují tyto "osady" za městské čtvrti. Navíc vychází najevo, že některé z velkých čtvrtí, např. Gilo (jen samotný tento městský obvod má 70 000 obyvatel), Neve Ja´akov a Armon Ha-Naciv stojí na pozemcích, které Židé získali již ve třicátých letech minulého století. Nejde tedy o nějaké soukromé území Arabů či Palestinců. Krom toho je i pojem "židovské osady" matoucí. Ve většině "osad" žijí i Arabové, muslimové a křesťané, tedy nežidé.

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová

www.wilberforce.cz