25.9.2021 | Svátek má Zlata


INTERNET: Když dva dělají totéž, není to totéž…

3.5.2021

Mnohdy nejsme spokojení, když je pouhá zpráva opepřena názorem editora nebo když není zpráva kompletní a nesděluje zásadní okolnosti. Informováni o všem podstatném, nestrannost a sdělení všech podstatných informací, je to, čím posuzujeme důvěryhodnost sdělovacího prostředku. Pokud nás sdělovací prostředek o něčem podstatném neinformuje, nebo nás informuje tendenčně nebo nám něco důležitého z události nesdělí, a pokud se to děje často, máme ho za neseriózní.

Proto je důležité se umět v informacích orientovat. Je zcela přirozené, že nám některé informace nevyhovují – nezapadají nám do našeho názorového rámce, přesto je důležité o nich vědět. Tím se nám formuje objektivnější názor na problematiku, nehledě na to, že tím poznáváme argumentaci „protivníků“, čímž se s ní můžeme snadněji vyrovnat (nebo naopak názor změnit).

Zkrátka a dobře, číst více zdrojů, přemýšlet nad nimi a tříbit si názory na základě ověřených faktů, je prvním předpokladem, že budeme sami ze sebe zklamáni méně často (změna názoru bývá totiž pro většinu z nás někdy až bolestivá).

Snadnější by to mělo být v dnešní době internetové, kdy je k dispozici nepřeberné množství informací. Jenže není, protože, čím více informací, tím pochopitelně i více lží.

Jedním z důvodů těžší orientace v informacích je vyhledávač Google, který využívá podle některých průzkumů až 90% uživatelů internetu. Umožňuje nalézt většinu z toho, co kdy bylo na internetu zveřejněno. Problém nastává v okamžiku, kdy na Google hledáte jisté, řekněme, kontroverzní informaci, tedy ten typ informace, který je vykládán nejméně dvěma protichůdnými názorovými proudy.

Jedním z kontroverzních témat Spojených států dnešních dnů, je situace s imigranty na tamní jižní hranici. Jak jsem se v pátečních večerních zprávách na ČT24 dozvěděl, problémy tam byly „už za Trumpovi vlády“. To sice není lživá informace, jenže pravdou je, že teď se tamní situace nedá nazvat problematickou, nýbrž za katastrofickou. Důvodem změny v klasifikaci situace je politika Josepha Bidena. Ten tuto změnu způsobil, a proto není zpráva ČT24 pravdivá, je minimálně zavádějící.

Ale zpět ke Googlu. Zadejte si do vyhledavače Google toto heslo: „Joe Biden on illegal immigration 2020“ A pak si to samé heslo zadejte do jiného vyhledavače, třeba DuckDuckGo

Na první stránce ve vyhledávači Google nenaleznete jediný odkaz, který by politiku Josepha Bidena v oblasti nelegální migrace kritizoval. Ti, co hledají v mobilních telefonech, naleznou první kritiku ze serveru Foxnews.com až po třetím kliknutí na „další výsledky“.

Ve vyhledavači DuckDuckGo, po zadání stejného hesla, se vám však zobrazí na prvních pozicích servery, které Bidenovu imigrační politiku spíše kritizují.

Můžeme nesouhlasit, můžeme se podivovat, ale to je asi všechno, co lze v současné politické situaci dělat.

My Češi vždy zpozorníme, když jde o „pravdu“ ve sdělovacích prostředcích. Lží jsme si totiž užili dost a právě kvůli pravdě jsme k Západu vzhlíželi. Teď je však jasné, že jsme se na opravdovou svobodu dívali poněkud naivně. Ta totiž vyžaduje (a vždy vyžadovala) aktivní přístup i ve vyhledávání a třídění informací.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.