Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HAMÁS: Nepřiměřená reakce

diskuse (117)

V komentářích k válce mezi Hamásem a Izraelem se už notoricky skloňuje nepřiměřenost izraelské odpovědi na teroristický akt Hamásu ze 7. října, při němž bylo zabito 1139 Izraelců a 250 jich bylo odvlečeno do Gazy jako rukojmí. Poukazuje se na to, že počet civilistů zabitých izraelskou armádou v pásmu Gazy už několikanásobně překročil počet izraelských obětí a podobně i hmotné škody na straně Palestinců. Mainstreamová a zejména levicově laděná média se nám snaží namluvit, že obrana Izraele proti teroristickému útoku Hamásu může být spravedlivá a oprávněná jen potud, pokud odplata za agresi Hamásu zůstane v rovnováze se škodami způsobenými Hamásem.

Řekněme si hned na počátku této úvahy, že takováto válečná matematika je zcela dětinská a v rozporu se zdravým rozumem. Hamás se nikterak netají tím, že hodlá v útocích na Izrael pokračovat až do úplného zničení židovského státu, spoléhaje při tom na podporu dalších muslimských zemí, hlavně Íránu. Mírová dohoda s protivníkem, který nechce nic jiného než vaši smrt, je předem vyloučená. Spokojit se s odvetou podle pravidla „oko za oko, zub za zub“ je jen zárukou toho, že přijdete i o druhé oko a další zuby. Jak si potom, oslepení a bezzubí, chcete zjednat nějakou spravedlnost? Předejít se tomu dá jediným způsobem: zneškodnit útočníka takovým způsobem, aby na další útok už neměl ani pomyšlení. Obrana musí být přiměřená nikoli pouze škodě dosud napáchané, ale škodě nepochybně hrozící, předvídatelné ze známých útočníkových záměrů. Kdo by pasivně čekal na jejich realizaci a chtěl teprve potom „přiměřeně“ reagovat, měl by smůlu: mrtvý už nemůže reagovat vůbec na nic.

Můžeme se v této souvislosti ptát, zda bylo v minulé světové válce přiměřené změnit v trosky Drážďany a Berlín, zda se nedala s Hitlerem místo toho uzavřít mírová dohoda a ušetřit tak tisíce nevinných životů. Odpověď byla už tehdy a je i dnes jednoznačná: nic menšího než naprostá a drtivá porážka nemohlo přimět hitlerovské Německo ke kapitulaci. A co atomové bomby, svržené na Hirošimu a Nagasaki, nebyly svým ničivým účinkem nepřiměřené silám japonské armády? Ale ovšemže byly, jenže kolik dalších životů by stála pokračující konvenční válka s Japonskem, kdyby nebylo tak drasticky donuceno kapitulovat? Hasiči likvidující požár také nesbalí fidlátka jen proto, že náklady na jejich akci už přesáhly škodu způsobenou ohněm – musí uhasit i tu poslední doutnající jiskřičku, aby se požár znovu nerozhořel a nakonec popelem nelehlo celé město.

Stručně shrnuto: jestliže cílem agresivního Hamásu je zlikvidovat stát Izrael, jedinou přiměřenou a účinnou reakcí ze strany Izraele je definitivní likvidace Hamásu. Nevyhnutelné civilní oběti této operace je nutno přičíst na vrub agresora, který s nimi předem kalkuluje a doslova je vítá, protože naklánějí světové veřejné mínění v jeho prospěch. A jelikož obyvatelé Gazy své vládnoucí garnituře tuto sebevražednou strategii tolerují nebo ji dokonce otevřeně podporují, své strádání si tím předem naprogramovali. Ano, jejich osud je politováníhodný, ale zvolili si ho sami, stejně jako si zfanatizovaní Němci svého času zvolili Hitlera. Je to prosté: za chyby se platí.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí...

Robert Schuster
25. 7. 2024

Nestává se příliš často, aby se současná středo-levá německá vláda kancléře Olafa Scholze na něčem...

dvoj Jan Dvořák
25. 7. 2024

Japonsku stále ubývají obyvatelé, zjistil nejnovější demografický průzkum. Počet japonských občanů...

elh Eliška Hovorková
25. 7. 2024

Místopředseda hnutí ANO a předseda stínové vlády Karel Havlíček označil nový stavební zákon za...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz