29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


GLOSY: Trump by měl angažovat Jana Kalvodu

13.11.2020

Svůj postoj k americkým volbám už sdělil kde kdo. Volby tohoto formátu mají samozřejmě globální dopad i na naši malou zemi, ale pro nás právníky je interesantní, že se zřejmě odehraje ještě velká právní bitva. Taková, v níž bude dokazováno, že není hlas jako hlas a že jejich prostý matematický součet, ještě nemusí být tím správným. A co teprve manipulace s hlasováním. To bude boj.

Když to sleduji, jsem hrdý na naši zem. V USA se marně snaží volby zneplatnit. U nás jsme lepší. V roce 2009 je Ústavní soud rovnou zrušil na celostátní úrovni, ještě dřív než se vůbec stačily odehrát. Vzpomínáte si? Pokud chtějí poradci Donalda Trumpa vytáhnout u Nejvyššího soudu USA pořádné eso, tak ať angažují právního zástupce ve zmíněné věci Jana Kalvodu. Svým plnovousem a dýmkou rozhodně připomíná zasloužilého zastánce americké ústavnosti víc než rozhořčení právníci dosluhujícího prezidenta.

V cizině zůstaneme, ale hned za humny. Slováci zatkli čtyři vysoké šéfy speciálních policejních složek. Stíhají také šéfa speciální prokuratury a (už delší dobu) 13 soudců, ve vazbě je kdekdo. Vzpomínáte si u nás na jednoho soudce z Ústí? Myslím, že jeho případ velmi poškodil důvěru v justici. Vynásobte si to počty slovenskými. To bychom to tady skoro rovnou mohli zavřít.

Vlastně jsem rád za naši transparentní justici a média, které nic nenechávají, byť revolverově, spát. Všechny diskuse v právnických kruzích, vlivové profesní spolky (ČAK do této skupiny nepatří - má jiné poslání) pořád hýbou právnickou půdou tak, že elementární slušnost, profesní pravidla i etické kodexy brání podobnému propojení justice a podsvětí. U nás si můžeme být každý jistý tím, že naše profesní působení pořád někdo sleduje, a to i po odborné stránce. A vždy se najde také nějaká profesní skupina ochotná se vašeho kritika v případě nepravostí hlasitě zastat.

Přesto to není výlučně jen slovenské bahno a čeští mazánci. Brněnská Stoka je moc „hezký“ případ politické korupce, asi. Zaujala ale držením hlavního aktéra takovou dobu ve vazbě. Sice se zdálo, že tento „milý“ prostředek na vynucení přiznání trošku opadl, ale není tomu tak. Ve vazbě nemá být, pokud možno, nikdo. A takovou dobu? Vzpomínáte na doktora Ratha? I u něj musel Ústavní soud klepnout přes prsty obecnou justici. Vazba je tedy něco jako sladký dort, pořád máme tendenci dát si větší kousek. Zima je za rohem, tak ať nepodléháme chuti na sladké víc, než je zdrávo.

Info.cz, 10.11.2020

Autor je advokátem, členem prezidia Unie obhájců, partnerem kanceláře Moreno Vlk & Asociados a členem odvolací kárné komise České advokátní komory.