28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


GLOSA: Zlatá Angela

25.9.2021

Končí poslední lídr Německa s empatií pro Východ

Nedělní volby určí směřování Německa po éře Angely Merkelové. Skončí s ní i doba velkých koalic, spoluvládnutí pravice a levice? To není priorita. Éra Merkelové smazala ten rozdíl. Vedla k tomu, že slovem pravice jsou cejchováni neonacisté, tudíž jediný, kdo má vládní legitimitu, je střed a levice. Vedla k tomu, že krajní pravice (AfD) je ostrakizovaná, neschopná tvořit koalice, leč krajní levice (strana Levice, nástupkyně komunistů) spoluvládne ve čtyřech spolkových zemích a chystá se na účast ve vládě federální.

Tento vývoj zaštítila kancléřka za pravicovou CDU, což patří k ironii dějin. Ale v jiné optice působí éra Merkelové jinak. Na webu iDnes to připomněl velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka s tím, že na éru Merkelové se bude vzpomínat s nostalgií. Na tom něco je. U nás se zdůrazňují její negativa. Překotně vystoupila z jaderné energie (v době, kdy je sháňka po bezemisních zdrojích) a otevřela hranice masové migraci.

Zásadní je něco jiného. Merkelová byla prvním a zřejmě posledním lídrem Německa, který měl, už pro osobní prožitek, pochopení pro postkomunistické společnosti a jejich problémy. Ona – na rozdíl od svého vicekancléře Sigmara Gabriela (SPD) – nenálepkovala odmítače migrantů slovem „pakáž“. Krotila německou aroganci dobra vůči těm, kteří se nechtějí stát morálním majákem pro svět. S touto mentální výbavou je Angela Merkelová (ročník 1954, stejně jako Andrej Babiš) na špici německé politiky jako poslední.

Protipólem je Annalena Baerbocková (ročník 1980, stejně jako Ivan Bartoš), spolupředsedkyně Zelených a jejich kandidátka. I když se nestane kancléřkou, nabízí ochutnávku toho, co přijde s její generací, až se dříve či později dostane k moci. Zkuste si představit zelenou, do pokrokářské ideologie zahleděnou kancléřku, která je sice slušná a hyperkorektní, tudíž to neřekne nahlas, ale myslí si o nás, „ušmudlancích z Východu“, že zaostalou pakáží skutečně jsme. Pak pochopíte, proč se jednou možná bude říkat „zlatá Angela“.

LN, 24.9.2021Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.