27.5.2022 | Svátek má Valdemar


GLOSA: Vrahouni na lafetě

13.12.2013

Pamatuji se velice dobře na pochmurné dění v roce 1953, kdy jsme museli držet slavnostní stráž s pionýrskými šátky na krku a na katafalku se tyčila busta, snad sádrová, generalissima. Jakýsi straně oddaný soudruh učitel se z nás snažil vytlačit alespoň slzu - prý nám zemřel OTEC!

U mne ale neuspěl, neb můj táta byl stále živý a pracoval s lopatou na kyzu v Semtíně...

A stejná fraška se opakovala o pár dnů později, při skonu našeho prvního dělnického prezidenta – Voni ho v Moskvě votrávili! zněl jednotný hlas lidu.

Vzpomínky mi proběhly hlavou, když jsem si všiml na jedné z mnoha fotografií zarmouceného národa černouška, držícího cedulku s nápisem OTEC...

V celosvětové euforii dle hesla Kdo není s námi je proti nám! se u "tatíčka Mandelinky" vynechaly veškeré negativní skutečnosti.

On jako odsouzený vrah se vyhnul trestu smrti jen proto, že podle anglických zvyklostí vraždy z politických důvodů jsou omluvitelné, ale ne prominutelné. Proto tenkrát dostal JEN doživotí!

Měl ho trávit na ostrově vzdáleném sedm kilometrů od Stolové hory. Vládnoucí elita (posměšně nazývaná menšina} si však nemohla dovolit, aby se ve "vyhnanství" cokoliv stalo tomuto chráněnému "pokladu" jednoho kmene, takže při sebemenším zakašlání či projevu jakékoliv nevole byl okamžitě převezen na pevninu do státní léčebny pro vládní špičky, což by se asi dalo přirovnat k známému SANOPSu.

Výsledek tohoto pečlivého opatrovnictví dokládá i výše dožitého věku - bohatě překročil hranici vrcholného stáří (maximum padesát let u domorodců). A jakmile se stal prezidentem, okamžitě předvedl - soukmenovcům tak vlastní - tribalismus a nepotismus.

Takže nejenom kmenové povědomí ke Xhosa, ale i prosazování příbuzných z pozice svého postavení ovládly celou tzv. Novou JAR.

Pošlapaná byla slavná preambule bílých, která zaručovala všem padesáti černým kmenům stoprocentní ochranu a právo na život.

Tak tedy skončil odsouzený vrah, který se svých nelidských zásad nikdy nezřekl!

)Jenom Izrael se opatrně vzepřel tlačenici světových státníků a Česi jako obvykle zašvejkovali.)