18.2.2020 | Svátek má Gizela


GLOSA: Uznat židovský stát

21.2.2017

I Donald Trump chce mír ve Svaté zemi, ale...

Novinář Charles Krauthammer kdysi karikoval utopické očekávání míru ve Svaté zemi. V biblické zoo v Jeruzalémě vedle sebe leží lev a beránek. Zírá na to naivní Zápaďan a ptá se: „Jak jste do dokázali?“ – „Snadno,“ zní odpověď, „každý den nové jehně.“ Když Donald Trump před pár dny přijal Benjamina Netanjahua, nedohodli nic konkrétního, a přece se ukázal zásadní rozdíl mezi postoji západní Evropy i donedávna Obamovy Ameriky a Ameriky Trumpovy. Ta jeho chápe logiku Krauthammerova příměru.

Kdykoliv přijde řeč na Izrael, už se vytahují výrazy „řešení v podobě dvou států“, „osady jako překážka míru“ či „stažení na hranice z roku 1967“. Trump na nich nebazíruje. Chce sice mír ve Svaté zemi a nezávislou Palestinu, ale v tom hlavním chápe izraelského premiéra. I když to řekl jen oficiózně: „Uvítám takové řešení, které si vyberou obě strany.“

Ano, jádro sporu není v detailech dohod, harmonogramech stažení, datu vyhlášení palestinského státu. Jádrem je něco daleko jednoduššího, ale i hlubšího. Palestinská reprezentace odmítá uznat legitimitu židovského státu jako takového. Teprve až ji uzná, až uzná právo Izraele na existenci, bude možné vážně jednat o detailech mírové dohody. EU odsuzuje osady, ale už ji nezajímá, že pro palestinskou reprezentaci jsou ilegálními osadami i města jako Tel Aviv. EU opakuje mantru „řešení v podobě dvou států“, ale už ji nezajímá, že palestinská reprezentace odmítá uznat židovský stát v jakýchkoliv hranicích – i v těch z roku 1967, na které se obecně přísahá.

V tomto smyslu by mohl Trumpův přístup k věci leckomu otevřít oči. Ale vykládejte to lidem, kteří Trumpa i Netanjahua považují málem za fašisty.

LN, 17.2.2017TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.