22.6.2021 | Svátek má Pavla


GLOSA: Trápení běloruské

25.1.2021

V půl desáté večer se v rozhlasových zprávách ozvalo: „Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se bude konat v Bělorusku. Tiskový mluvčí oznámil, že pro firmu je důležité dodržování lidských práv.“ Div jsem nespadla ze židle, jak jsem se zaradovala – něco takového bych byla skutečně nečekala. Důsledky asi znáte: hokejové mistrovství světa se v Minsku opravdu konat nebude. Pořadatelé oznámili, že by to bylo vzhledem k situaci příliš nebezpečné. Komentáře mluvily o tom, že kvůli covidu – no, nevím, spíš soudím, že rozhodnutí padlo kvůli odepření sponzoringu a slova o „nebezpečí vzhledem k situaci“ byla diplomatickou výmluvou.

Velice se kvůli běloruským protestujícím trápím. Pro média nejsou každotýdenní demonstrace moc atraktivní. Je tu přece pandemická pohroma, Spojené státy mají nového prezidenta, jehož zvolení a nástup provázely jevy, jaké Amerika dosud neviděla, jsou tu další události. Běloruské ženy, které demonstrují v sobotu, nedělní demonstrace, pondělní pochody důchodců – to se opakuje každý týden a prezident neprezident Lukašenko neustupuje, co nového se o tom dá napsat? Nu, dalo by se, Lukašenkovy bezpečnostní složky zatýkají, bijí, mučí a vězní jejich účastníky… Ale i to se pořád jen opakuje, týden co týden, a čtenáři a posluchači chtějí něco nového.

Nelze pochybovat o tom, že přemístění hokejového mistrovství světa z Běloruska zasáhlo Lukašenka opravdu na citlivém místě: je vášnivý hokejový fanda, budovatel stadionů a hostit mistrovství světa mu dodávalo pocit, že pro svůj národ zajistil to nejlepší, co může být. A také to samozřejmě byla pocta a mezinárodní uznání. To se teď rozplynulo.

Ti protestující mají samozřejmě radost, vždyť když se o Bělorusku píše, nikdo neopomene aspoň zmínku o loňských pochybných volbách a lidé se ve světě dozvědí o jejich snaze. Ta je obdivuhodná – docela by mě zajímalo, jak dlouho by jinde vydrželi tak dlouho souvisle dávat najevo nesouhlas a za tak strašných podmínek. Jistě, nejsou to milionové ani statisícové demonstrace, to by při takové míře represí vůbec nebylo možné, ale tím spíš jde o obdivuhodnou vytrvalost.

O tom, že loňské volby nebyly férové, těžko může soudný člověk pochybovat. Jenže co s tím může demokratický svět dělat? Sankce byly uvaleny, ale Lukašenko vede svou: je to všechno nepřátelská propaganda a basta. Pochopitelně: byly to už několikáté volby, jejichž reálné výsledky byly jiné než ty oficiálně vyhlášené. Tentokrát však míra trpělivosti přetekla a společnost se odhodlala k protestu. A demokraticky smýšlející lidé přece jen něco dělat mohou. Mohou aspoň dopisy projevovat solidaritu s běloruskými protestujícími. Aby ti lidé věděli, že na ně jiní myslí, že s nimi souhlasí a sympatizují. Je to v tak beznadějné situaci rozhodně veliké povzbuzení. A občas se naskytne i příležitost promluvit hlasitěji – díky Škodě Auto, že to udělala.

LN, 22.1.2021Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.