3.5.2024 | Svátek má Alexej


GLOSA: Řecké referendum (trochu jinak)

8.7.2015

Řecké referendum má jedno pozitivum. Díky němu dobře víme, jak se řecky řekne, resp. píše ANO a zejména NE. NAI a OXI.

Kromě toho a zatím nejasných důsledků řeckého OXI se opět ukázala obrovská diference mezi předreferendovými průzkumy a skutečností. Demoskopické agentury byly také v tomto hlasování vedle jak ta jedle.

Vezměme-li si k ruce pouze červencová čísla, zjistíme, že shodně podle všech sedmi agentur mělo referendum dopadnout více méně těsně. Pro koho lépe? Přijde na to, jak uvádím níže:

Předreferendové průzkumy / červenec 2015

Agentury Alco, GPO a Ipsos/Do 3. 7. 2015:
Pro návrh dohody s věřiteli ... 50,2-51,5 %
Proti návrhu ... 49,8-48,5 %

Agentury Metro Analysis a GPO/3. až 5. 7. 2015:
Pro návrh dohody s věřiteli ... 48-49,5 %
Proti návrhu ... 52-50,5 %

Jak patrno, maximální rozdíl mezi ANO a NE byl čtyři procenta. Logicky jsme pak v médiích slyšeli, že toto „klíčové referendum o ničem“ (nadsázka autora blogu) přinese velmi těsný výsledek.

Skutečnost už známe, tady je screenshot z příslušné stránky deníku The Guardian, na níž live sčítání sledoval autor tohoto textu:

ref

Tedy 38,69 % hlasujících ANO, proti 61,31 % hlasujícím NE. Rozdíl mezi nimi je 22,62 %, tedy nikoli nanejvýš čtyři procenta, jak uváděly výzkumné agentury. Jde o více než 5,5krát větší chybu.

O podobných nesrovnalostech jsem psal už v souvislosti s parlamentními volbami ve Spojeném království (V/2015) a v Izraeli (III/2015). Průzkumy v obou zemích předpovídaly více méně těsný výsledek, v Izraeli dokonce porážku strany Likud. Realita: Ve Spojeném království přesvědčivě zvítězili konzervativci (331:232 křeslům labouristů v Dolní sněmovně), v Izraeli zase viditelně vyhrál Likud (30:24 hlasům hlavní opoziční formace v Knesetu).

Tedy: další faux pas a opět stejná otázka. K čemu takovéto předvolební a předreferendové výzkumy vlastně jsou, když se ve výsledku tak zásadně mýlí? Když nám budou televizní rosničky s bujarými vnadami týden tvrdit, že bude den co den azurová obloha, a přitom celých sedm dní bude lít jako při monzunových deštích v Amazonii, také se budeme ptát, k čemu ty předpovědi vlastně jsou, není-liž pravda? (Pro pány: Bujaré vnady rosniček komentovat netřeba, nejsou tím nejpodstatnějším v tomto tématu.)

Stejskal.estranky.cz