18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

GLOSA: Řecké referendum (trochu jinak)

Řecké referendum má jedno pozitivum. Díky němu dobře víme, jak se řecky řekne, resp. píše ANO a zejména NE. NAI a OXI.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 9.7.2015 13:06

Předvídatelné omyly

Odhady volebních výsledků nebo referend v EU jsou už několik let zřetelně nadsazeny ve prospěch "politicko-korektních" sil. To je velmi špatná zprava, kterou lze vysvětlit jednak záměrným zkreslením jejich výsledků agenturami provádějícími průzkum a jednak tím, že už se lidé zase obávají vyjádřit svůj kritický postoj (nevěří už ani proklamované anonymitě průzkumu)!

L. Severa 8.7.2015 15:58

Malé odlehčení.

Naše známá zažila s tím "ne" v Řecku malou patálii. Při nějaké akci vedle ní seděl Řek a začal na ní uplatňovat jakési pokusné doteky. Na její opakované "ne" reagoval naprosto opačně, protože nevěděla, že ne znamená řecky vlastně ano.

P. Moravčík 8.7.2015 13:31

Predsa len k tým vnadám :-)

Nebolo by presnejšie použiť prídavné meno "bujný"?

K. Janyška 8.7.2015 10:27

Tzv. průzkumy jsou jen manipulátorskými prostředky

bohatých, kteří si jejich výsledky objednají předem pro podpori svých zájmů. Jen se to jimi hemží a všechny jsou cinknuté. A navíc, jejich autoři o tom, co to lidský svět, vědí velké howno. O spontánním řádu lidského světa nemají tušení, ostatně jako vy tady i jinde... Dzp.

P. Čech 8.7.2015 8:38

K čemu průzkumy t.zv. veřejného mínění?

Trvám na tom, že jediným institutem, který nade vší pochybnost ukáže většinovou vůli občanů k jakékoliv otázce je referendum a nebo nějaké jiné, všeobčanské hlasování. Pominu-li skutečnost, že všelijaké průzkumové agentury jsou lehce podplatitelné podle zaplaceného výsledku plátcem (obvykle politické strany či jednotlivá média), mínění tázaných lidí zásadně nestačí. Je totiž důležité kde se tázání koná, jsou-li dotazováni muži či ženy, zastoupení tázaných podle věku, vzdělání atd. Velmi důležitý je počet tázaných ikdyž tento nikdy nemůže zaručit nezávislý a skutečný názor většiny občanů tak, jako referendum. A tak ony všelijaké "průzkumy veřejného mínění" slouží pouze k tomu, aby se různé agentury nakapsovaly a přiživily se tak  na výběru peněz ze státního rozpočtu. Zbytečné agentury a zbytečné mrhání penězi. Jakékoliv referendum je sice vždy dražší ale zato zcela vypovídající. Nesmí však zásadně být jakkoliv omezováno jakoukoliv hranicí účasti. Je nutno vzít v úvahu skutečnost, že pokud mohou volby být platné ikdyby přišel teoreticky volit jediný občan, proč by tomu tak nemělo být u referenda.. Stanovování minimálního počtu hlasujících je jen a pouze snahou o neplatnost referend jako takových. Snahou politických stran, které se bojí moci občanů.

L. Křivan 8.7.2015 8:49

Re: K čemu průzkumy t.zv. veřejného mínění?

"..Je totiž důležité kde se tázání koná, jsou-li dotazováni muži či ženy,,,"   říká se tomu representativní průřez obyvatelstva  a  podle něj se vybírají dotazovaní.

P. Čech 8.7.2015 9:02

Re: K čemu průzkumy t.zv. veřejného mínění?

Dotazování v Praze, ev. ještě v jiných velkých městech není a nemůže být vypovídající. Většina obyvatel totiž žije na vesnicích a v malých městech. Jak se dotazování sklutečně dělá znám, byl jsem několikrát mezi těmi, kdo se táží.Nebylo žádnou výjimkou ani to, že si tázající odpovědi vymyslel a nikoho se netázal.

J. Kanioková 8.7.2015 12:19

Ano, taky jsem průzkumy párkrát dělala

a vím, jak třeba byl dělán výběr tázaných. Např. když se průzkum týkal EU, rozhodně byli z výběru vyřazováni starší lidi. Zkušení, kteří nejsou tak naivní..

A hlavně zadání otázek k určitému tématu. Účelově tak, aby to nebylo moc konkrétní. Aby ti, co by mohli být vyloženě proti, aby tam pro ně nebyla možnost to jednoznačně zaškrtnout.

P. Čech 8.7.2015 13:14

Re: Ano, taky jsem průzkumy párkrát dělala

A na tom naše politické strany staví svou politiku. Není divu, že jim téměř nic nevychází. Proč se bojí skutečně svobodného referenda po vzoru Švýcarska? Inu proto, že by se okamžitě ukázalo, jaká je většinová občanská vůle. Politici a jejich strany se občanů bojí stejně, jako se jich před listopadem 1989 bála KSČ. Stejně i dopadnou, je to opět jen otázka času.

K. Pavlik 8.7.2015 1:44

Neni to jednoduche predvidat

U nas si stezoval (lepe receno plakal) jeden pruzkumnik v televizi. Jak muzete predvidat kdyz 20% lidi ( to bylo u nas, jinde to je asi jine) jde do volebni mistnosti se slovy: uz ty lumpy nebudu volit a vychazeji se slovy:tak jsem jim dal jeste jednu sanci.

R. Langer 8.7.2015 10:42

Re: Neni to jednoduche predvidat

"Všichni lžou!"

Dr. House

;-)

J. Kanioková 8.7.2015 0:35

Z naivní víry v "průzkumy" jsou už, doufám, lidi vyléčeni..

Výsledky téměř vždycky kopírují přání zadavatelů.. chca nechca.. Je dost a dost možností, jak to udělat..

J. Kanioková 8.7.2015 0:43

Jen ještě k Řecku / euru

Největší vítěz z řecké tragédie - http://jdem.cz/bshus6

Euro bylo vždy odsouzeno a bylo nám to řečeno už před 40 léty - http://jdem.cz/bshuu2

Před 15 lety: Spolkový sněm souhlasí s přijetím eura - http://jdem.cz/bshuw4

Tehdy byl zesměšňován: Gysi Euro-Crash přesně předpověděl - http://jdem.cz/bshux5