7.2.2023 | Svátek má Veronika


GLOSA: Proč naivní Ukrajinci žádají o víza?

14.9.2015

Jezdím často na Podkarpatskou Rus, hlavně do Koločavy, mám tam plno přátel, kteří jezdí zase za mnou. Doposud museli moji přátelé potupně jezdit do Lvova na konzulát, nechat tam pas a čtyřicet eur a žádat o vízum, které za měsíc možná dostali. Nebo taky ne. A na hranicích je pak vždycky potupně prohlíželi celníci, jestli do EU nevezou necertifikovaný (byť vynikající) špek nebo vodku.

Říkám jim, hoši, neblázněte, vykašlete se na víza, vemte rodinu a pěšky pojďte přes hranici. Máte přece na Ukrajině válku s Ruskem? Nebo ne? A taky vás terorizuje Pravý sektor a jeho ozbrojené bojůvky! Když se vás budou snažit policisté zastavit, strčte do nich, vytrhněte se jim, křičte „Germany, Germany“ a taky křičte: „Slovensko nechceme, Slovensko nechceme!“ Co byste taky na Slovensku dělali. Nikdo vás nemůže zastavit, nikdo vám nemůže nic udělat, máte na příchod do EU právo. A kdyby vám někdo přece jen dělal problémy, přidejte za „Germany, Germany“ ještě „Ať žije Merkel!“ Uvidíte, jak ti Jánošíci zkrotnou! Lidem, kteří jdou na pozvání Angely Merkel do Německa, nesmí nikdo klást překážky!

Lístek na vlak si nekupujte. Když vás bude víc, pošleme pro vás autobus nebo vlak. Fondy na to jsou. Pas mít nemusíte, ještě by vás podle něj chtěli identifikovat a v budoucnu vám dělat problémy. Za několik měsíců vás možná pošleme zpátky, možná taky ne, ale minimálně jste ušetřili čtyřicet eur za víza.

Ale vlastně když mají Ukrajinci válku s Ruskem, tak má Rusko válku s Ukrajinou. Nebo ne? Rusové, vy, kteří jste vždycky v Česku hodně utráceli, vykašlete se na víza, jste ve válce s Ukrajinou, máte volný průchod do EU. Vždyť to znáte z televize, převálcujte pohraničníky a křičte: „Germany, Germany!“ Ponesete-li německé vlajky, bude to působivější a nikdo si vás nedovolí zastavit. A přijeďte a utrácejte u nás.

Do absurdistánu Evropské unie

srdečně zve