26.10.2020 | Svátek má Erik


GLOSA: Předám moc. Ale komu?

20.2.2020

CDU nechce přistoupit na trvalé koalice s levicí

Předávání moci v Německu působí jaksi nezvykle. Však je to dávno, kdy naposledy odcházel státník vládnoucí tak dlouho jako Adenauer, de Gaulle, Thatcherová či Kohl. Německý novinář a mediální manažer Gabor Steingart píše: „Angela Merkelová už moc nad CDU odevzdat zkusila. Ale nezdařilo se jí to. Moc se k ní vrátila jako kočka, kterou někomu věnujete, ale ona si stejně najde cestu domů.“

Dění v Durynsku (poslanci zvolili premiérem liberála, leč pomocí hlasů z CDU, FDP a AfD) dosavadní předávání moci rozmetalo. Annegret Krampová-Karrenbauerová je de facto ze hry a objevují se jména jako Laschet, Merz či Spahn. Jenže tady nejde jen o jména, nýbrž o celý postoj k německému elektorátu. A ten se vyvíjí asymetricky.

Když odcházejí voliči od sociální demokracie k Zeleným či postkomunistické Levici, není to pro ni katastrofa. Ty tři party spolupracují a červeno-rudo-zelené koalice vládnou již ve čtyřech spolkových zemích. Jenže odcházejí-li voliči od křesťanské demokracie k AfD, je to velký průšvih, neboť ostrakizace AfD jakoukoliv spolupráci vylučuje (viz Durynsko). Co s tím? Má se CDU sama odsoudit k trvalým koalicím s SPD, Zelenými, ba postkomunisty? Právě Friedrich Merz jí chce vrátit přitažlivost pro tradiční pravicové voliče.

Již citovaný Steingart vidí ve sporu o směřování CDU znak širšího pnutí: stranická vedení se míjejí s řadovými občany i straníky: „Vedení CDU se bojí Merze, neboť je ve stranické základně oblíben. A stranická základna miluje Merze proto, že se ho obává establishment.“ Navíc to, co se děje v CDU při předávání moci, je jen vrcholek ledovce. Šéfka americké sněmovny Pelosiová v Mnichově varovala, že účast firmy Huawei v Evropě znamená „zvolit si autokracii před demokracií“. Jenže podle demoskopického ústavu Allensbach se Němci bojí něčeho jiného: 78 procent jich je pro kamerový dohled ve veřejných prostorech. To není postoj vyvážený z Číny. To je odkaz éry Angely Merkelové.

LN, 18.2.2020Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.