Neděle 9. srpna 2026, svátek má Roman

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Před Františka Josefa

Najde i éra Alžběty II. svého Járu Cimrmana?

Některé osobnosti působí monumentalitou svých činů. Jiné zase monumentalitou délky své vlády. Příkladem je císař František Josef. Dodnes vyvolává nostalgii po dlouhé době klidu, dodnes přikrmuje fenomén Járy Cimrmana. Vládl od 2. prosince 1848 do 21. listopadu 1916, bez jedenácti dnů 68 let. Kdo si myslel, že je to laťka nepřekonatelná, mýlil se. V neděli ji překonala britská královna Alžběta II. Ta právě 6. února oslaví 68 let na trůně.

Vymyká se tím současnému trendu. Ten míří k tomu, že i pomazaní panovníci v pokročilém věku odstupují. Již dlouho to funguje v Beneluxu. Před šesti lety tak učinil španělský král Juan Carlos, roku 2013 papež Benedikt, a loni dokonce japonský císař Akihito. Alžběta působí jako poslední bašta vzdoru proti tomu. A i když překonání Františka Josefa není pro Brity událost s velkým U (jako 9. září 2015, kdy překonala svou praprababičku Viktorii), zatím se nezdá, že by to Alžběta chtěla zabalit předčasně. Wikipedie už má políčeno na 27. květen 2024: toho dne by Alžběta překonala absolutní rekord francouzského krále Ludvíka XIV., jenž vládl 72 let.

Řeknete si, že je to jen hraní si s čísly. Ale možná ne tak úplně. Nyní Británie odejde z EU, čímž pro ni skončí zásadní éra a začne cosi nového, pro co schází zkušenost. Potřebuje-li Británie pro tuto změnu nějaký společenský svorník, může jí ho dát právě Alžběta. Za těch 68 let její poddaní dokázali hodně: vyvinout jaderné zbraně, poprvé zdolat Mt. Everest, objevit strukturu DNA, vynalézt web, vstoupit do EU a zase z ní vystoupit. V tomto smyslu Alžběta císaře Františka Josefa – ten strávil vládu v éře páry a svou zemi nakonec dovedl do světové války – daleko překonává.

Je-li však před královnou Alžbětou nějaké riziko, tak zejména toto: působí sice jako společenský svorník, ale jako svorník až příliš svázaný s vlastní osobou. Pro příští alžbětinskou nostalgii či fenomény typu Járy Cimrmana je to jistě plus, ale pro vlastní zemi to může být minus.

LN, 25.1.2020

Aston Ondřej Neff
8. 8. 2026

Dnes jsem nemusel v okurkové sezóně hledat námět.

Gita Zbavitelová
8. 8. 2026

Trumpovy výhrůžky už na Írán nefungují.

Chechtavej tygr
8. 8. 2026

Zákazník vytáhne krásnou nepomačkanou pětitisícovku.

Hyena Neff
8. 8. 2026

Dospěli jsme na našem okruhu k místu, jemuž říkáme Chaloupky.

Tomáš Guttmann
8. 8. 2026

Po 40 letech v Izraeli načrtávám život zdejších Arabů.

ČTK, Lidovky.cz
9. 8. 2026

Tři mrtvé a 37 raněných si v noci na neděli vyžádal ruský útok na Charkov, zaměřený na obytné...

Lidovky.cz
9. 8. 2026

Slávističtí fotbalisté jsou zatím v novém ročníku stoprocentní. Ve třetím kole Chance Ligy hrají...

Michal Skořepa
9. 8. 2026

Leckterý člověk s aspoň skromnými úsporami už asi někdy zauvažoval o tom, jestli by nebylo dobré...

Josef Dyntr
9. 8. 2026

Žák může bezchybně počítat při hodinách matematiky, přesto může pohořet při výpočtech v chemii....

ČTK
9. 8. 2026

O dvou víkendových případech letecké záchrany vyčerpaných českých turistů v rakouských Alpách...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz