7.7.2022 | Svátek má Bohuslava


GLOSA: Odstartováno

2.3.2017

Ačkoli prezidenský kandidát Donald Trump slíbil Američanům, že válka a agrese nebude jeho „prvním popudem“ v zahraniční politice, jako POTUS (President of the United States) jim v pondělí představil návrh rozpočtu na příští rok, který předpokládá desetiprocentní zvýšení výdajů na zbrojení. Jde o sumičku ve výši 54.000.000.000 dolarů.

Jen tato suma představuje zhruba celoroční vojenský rozpočet Velké Británie a je větší než 80 procent ruských zbrojních výdajů v loňském roce.

Jestliže kongres schválí Trumpův návrh, americký vojenský rozpočet v příštím roce bude činit téměř 40 procent celosvětových výdajů na zbrojení. Spojené státy předstihnou Rusko v poměru 9 :1.

Kde ji vezme? Z rozpočtů ostatních rozpočtových odvětví, jako třeba agentury pro ochranu životního prostředí, rozvojové a humanitární pomoci, a příspěvků OSN a jí přidruženým mezinárodním organizacím. Navíc zeštíhlí výdaje na veřejné služby, zdravotnictví, školství a podporu občanů v nouzi. Klasické.

„Když jsem byl mladý, na fakultě, lidé říkali, že jsme nikdy neprohráli žádnou válku,“ řekl nedávno na setkání s americkými guvernéry. „Dnes žádnou válku nevyhráváme...My buď musíme (příští) válku vyhrát, anebo se do ní nepouštět.“

Máme nyní jasno, pro co se rozhodl. Pro „rozpočet rozumu“, jak sdělil americkému lidu.

Pro nás všechny dodal: „Tento rozpočet je historická událost. Poselství světu, v těchto nebezpčných časech, o americké síle, bezpečnosti a odhodlání.“

USA vydaly v roce 2015 na zbrojení 597.000.000.000 dolarů, třikrát víc nežli Čína, která skončila v předloňském zbrojním kole na druhém místě.

POTUS zavelel: Připravte se, zakleknout, pozor ... START!

Nové závody ve zbrojení začínají.