25.5.2022 | Svátek má Viola


GLOSA: „Nevzdám to, i když ruské justici nevěříme“

26.12.2019

Zatímco Židé na celém světě prožívají radost při oslávách svátku Chanuka a křesťané se radují z vánočních dnů, Naamu Issacharovou připravuje ruská justice den po dni o svobodu a radost ze života.

Naama Issachar

To jenom proto, že při jejím návratu z Indie do Izraele letecky s přestupem v Moskvě našla ruská bezpečnost v odbaveném zavazadle, které neměla u sebe, necelých deset gramů konopí. Aniž by byl podán nezvratný důkaz, že konopí bylo její, byla potrestána sedmi a půl lety vězení. Ve čtvrtek oblastní soud v Moskvě odmítl její odvolání, čímž se situace nespravedlivě odsouzené dramaticky zhoršila.

Jak v principu nevinné mladé ženě pomoci, aby se dostala ze spárů ruské justice? Putin si s milostí dává na čas, proto nezbývá, než aby se obrátila k vyšší soudní instanci. To se nyní chystá, jak 24/12 hlásily izraelské servery.

Další zvažovanou možností je předložit její kauzu Evropskému soudu pro lidská práva.

Naama ví, že nesmí přestat bojovat. Jak 24/12 řekla při setkání se svojí matkou: „Nevzdám to, i když ruské justici nevěříme.“ Dodala, že kdyby tvrzení tvrzení obsažená v rozsudku přestala zpochybňovat, rovnalo by se to přiznání viny.

Připad Naamy tudíž někončí a končit by také neměl mezinárodní zájem o něj. Psát o něm je povinností všech, kdo se nehodlají smířit s nespravedlností doslova do nebe volající. Čím hlasitější budou hlasy solidarity ze světa, tím lépe pro Naamu – a každého z nás.

Protože platí: dnes ona – a zítra?

Stejskal.estranky.cz