21.10.2019 | Svátek má Brigita


GLOSA: Nevěděl jsem. Přísahám, že jsem nevěděl!

23.7.2016

Duo cum faciunt idem, non est idem. Když dva dělají totéž, není to totéž. Staré latinské přísloví může – nikoli bez hořkosti – vzpomenout prozatímní brazilský prezident Michel Temer. Předně je to vystudovaný právník, takže latinu jistě ovládá(-al), a pak je to básník. Ovlivněný parnasisty a romantiky konce 19. století. Tam latina taky sedí.

A právě o poezii jde. Zatímco třeba nový šéf britské diplomacie Boris Johnson si v Evropě před časem vysloužil pochvalu za hanlivou básničku o tureckém prezidentu Erdoganovi a dokonce za ni doma získal finanční odměnu – a je třeba říct, že jeho limerik, pětiverší na dva rýmy, měl po formální stránce k dokonalosti daleko, Temerovi se za obnažené nitro v básnické sbírce Anônima Intimidade (Anonymní Intimita) dostává spíše výsměchu.

Brazilští komici ho parodují ve stand-upech i na sociálních sítích a na Twitteru sílí skupina zvaná Temer Poeta (Básník Temer), kde se lidé baví výklady většinou strohých, ovšem osobních veršů prezidenta, jenž se do úřadu dostal díky impeachementu proti prezidentce Dilmě Rousseffové, dočasně odvolané a čekající na verdikt senátní komise kvůli údajným machinacím se státním rozpočtem.

Sbírka vyšla před čtyřmi lety, tehdy ale – a takový už je osud poezie – mnoho zájmu nevyvolala. Ani v zahraničí Temer nezazářil, byť ji v roce 2013 osobně představil na frankfurtském veletrhu. V poslední době je ale po knize sháňka. Mnozí se snaží verše „dešifrovat“. A to ve vztahu k politice – třeba v básni Trajektorie Se eu pudesse/ Nao continuaria (Kdybych býval nemusel/ Nepokračoval bych), nebo k Rousseffové, kde se často „analyzuje“ delší erotická báseň Vermelho (Červený), již Temer psal pro svou o 43 let mladší ženu, či k jeho vlastním potížím se soudy. I Temer čelí vyšetřování kvůli údajným čachrům s rozpočtem. A zde lze – podle Brazilců – vycházet z básně Saber (Vědět), platné pro řadu jiných politiků. Eu nao sabia/ Eu juro que nao sabia! (Nevěděl jsem/ Přísahám, že jsem nevěděl.)

LN, 20.7.2016
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.