20.1.2021 | Svátek má Ilona


GLOSA: Luxus fandit policii

26.6.2020

Německo chce být zemí, jež proti rabování zakročí

Pokud něco dokáže společnost skutečně znejistit, bývá to událost s přízviskem bezprecedentní. Třeba to, co se stalo v noci ze soboty na neděli ve Stuttgartu, kde dav napadal policii, ničil centrum města a raboval obchody. „Odkud se ti vetřelci najednou vzali?“ Tak se ptá novinář Henryk Broder a s ním i velká část Němců.

Jednoznačná odpověď schází. Respektive odpovědi, které se nabízejí, jsou podloženy neověřenými zdroji a zároveň zpochybněny rozpory mezi nimi. Jasný je bezprecedentní ráz té noci. Říká-li policejní prezident Franz Lutz, že něco tak neuvěřitelného nezažil za 46 let své kariéry, působí věrohodně. Jenže. Zaútočí-li rabující dav na policii v době, kdy média žijí tématem policejní brutality v USA, leckdo si pomyslí, že i tady – v metropoli bohatého a klidného Bádenska-Württemberska, v zemi, již vede zelený premiér Kretschmann, a městě, jež řídí zelený primátor Kuhn – pyká policie za své hříchy.

Anebo se nabízí odpověď opačná: jde o daň za multikulturní společnost a masovou migraci. To mohou dokládat užitá hesla: „Fuck the System“, „Alláhu akbar“, „Hurensöhne“ („zkurvysyni“, myšleno na adresu policie). To je přece krásná ukázka diverzity v duchu pokrokářů i Antify, řekne si leckdo. Nebo hlas údajného policisty z nahrávky komunikace kolující po webu: „Je to válka. Všechno to jsou Kanakové.“ (Zatímco v češtině je Kanak domorodec z Melanésie, v němčině je to nepublikovatelné označení pro nebílé cizince.) Ale takové paušalizaci zase odporuje policejní statistika 24 zatčených: 12 cizinců, 12 Němců, z toho jen tři s migračními kořeny.

Jasný klíč k pachatelům není. Jestli se překvapivost stuttgartské noci něčemu podobá, tak sexuálním útokům na ženy o silvestrovské noci 2015 v Kolíně nad Rýnem. Leč s jedním rozdílem. Zatímco tehdy byla obětním kozlem průšvihu policie, teď se politici bez rozdílu dresu za policii staví. Možná si v duchu říkají, že na rozdíl od těch amerických si mohou dovolit luxus: podpořit policii ve vlastní zemi.

LN, 24.6.2020Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK DO AUTOLAKOVNY (25 - 33.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.