9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


GLOSA: Luxus fandit policii

26.6.2020

Německo chce být zemí, jež proti rabování zakročí

Pokud něco dokáže společnost skutečně znejistit, bývá to událost s přízviskem bezprecedentní. Třeba to, co se stalo v noci ze soboty na neděli ve Stuttgartu, kde dav napadal policii, ničil centrum města a raboval obchody. „Odkud se ti vetřelci najednou vzali?“ Tak se ptá novinář Henryk Broder a s ním i velká část Němců.

Jednoznačná odpověď schází. Respektive odpovědi, které se nabízejí, jsou podloženy neověřenými zdroji a zároveň zpochybněny rozpory mezi nimi. Jasný je bezprecedentní ráz té noci. Říká-li policejní prezident Franz Lutz, že něco tak neuvěřitelného nezažil za 46 let své kariéry, působí věrohodně. Jenže. Zaútočí-li rabující dav na policii v době, kdy média žijí tématem policejní brutality v USA, leckdo si pomyslí, že i tady – v metropoli bohatého a klidného Bádenska-Württemberska, v zemi, již vede zelený premiér Kretschmann, a městě, jež řídí zelený primátor Kuhn – pyká policie za své hříchy.

Anebo se nabízí odpověď opačná: jde o daň za multikulturní společnost a masovou migraci. To mohou dokládat užitá hesla: „Fuck the System“, „Alláhu akbar“, „Hurensöhne“ („zkurvysyni“, myšleno na adresu policie). To je přece krásná ukázka diverzity v duchu pokrokářů i Antify, řekne si leckdo. Nebo hlas údajného policisty z nahrávky komunikace kolující po webu: „Je to válka. Všechno to jsou Kanakové.“ (Zatímco v češtině je Kanak domorodec z Melanésie, v němčině je to nepublikovatelné označení pro nebílé cizince.) Ale takové paušalizaci zase odporuje policejní statistika 24 zatčených: 12 cizinců, 12 Němců, z toho jen tři s migračními kořeny.

Jasný klíč k pachatelům není. Jestli se překvapivost stuttgartské noci něčemu podobá, tak sexuálním útokům na ženy o silvestrovské noci 2015 v Kolíně nad Rýnem. Leč s jedním rozdílem. Zatímco tehdy byla obětním kozlem průšvihu policie, teď se politici bez rozdílu dresu za policii staví. Možná si v duchu říkají, že na rozdíl od těch amerických si mohou dovolit luxus: podpořit policii ve vlastní zemi.

LN, 24.6.2020SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.