13.7.2020 | Svátek má Markéta


GLOSA: Kim v zrcadle Libye

11.4.2019

I po osmi letech je daleko k „bezpečnému přístavu“

Některé situace nahrávají cynické nadsázce, která ozřejmí jádro širšího problému. Jako třeba dění v Libyi. Odkud se vzaly nynější boje? Proč maršál Haftar zaútočil na metropoli, kde sídlí uznaná vláda Fáize Sarrádže? Proč bombardoval okraje Tripolisu, což si vyžádalo 21 mrtvých? Kdyby se cynik pokusil o černý humor, mohl by odpovědět takto: Přiměli ho k tomu evropští humanitárci či „sluníčkáři“. V době, kdy se Itálie (a také Malta) postavila proti přijímání lodí s vylovenými migranty, v době, kdy jednu z těch lodí migranti unesli, aby si vynutili přistání, bylo třeba ukázat, že Evropa musí nechat své dveře otevřené. Že Mezinárodní úmluva pro bezpečnost života na moři velí vysadit zachráněné v „bezpečných přístavech“. A že – jak teď každý vidí – Libye bezpečným přístavem není ani náhodou.

Jistě, je to nadsázka, cynismus, černý humor. Ale dotýká se jádra věci. Ani osm let po pádu Kaddáfího není Libye normální zemí, s níž lze řešit problémy jednáním, dohodou či spoluprací. Přitom takovou zemí být mohla, na čas i byla. To když s Kaddáfího Libyí v roce 2008 italská vláda uzavřela dohodu o kontrole migračního proudu z Afriky. Takovou, jakou později – za potlesku Evropy – prosadila Angela Merkelová s Tureckem. Jenže dohoda s Libyí padla už po třech letech, když – za účasti a potlesku Evropy – byl Kaddáfí svržen. To krmí migraci z Afriky již osm let.

Jestli se na ten příběh někdo dívá bez nadsázky, ironie a černého humoru, je to severokorejský Kim Čong-un. Vidí v něm možný obraz své budoucnosti. Obraz toho, jak se brutální diktátor úspěšně stal polepšeným hříšníkem (veřejně se vzdal programu zakázaných zbraní) a Západ ho přijal jako partnera. Ale pak ho bez mrknutí oka podrazil, i když za to místo stability získal chaos a posílený proud migrantů z Afriky. Myslíte, že je Kim takový blázen, aby to reprízoval?

LN, 9.4.2019Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.