15.5.2021 | Svátek má Žofie


GLOSA: Fotbal ve Skotsku

19.4.2021

Našinec si z kauzy Kúdela asi odnáší následující: (1) na britských ostrovech platí ve vztahu k rasismu presumpce viny, (2) odsouzení bez důkazů - to u nás známe z komunistické totality před 70 lety, (3) pro Brity a UEFA je mnohem přijatelnější brutální fyzické násilí než urážky, (4) rasismus v Británii není tolerován, zato východoevropská xenofobie a předsudky jsou patrně v pořádku, proto také byl mj. tento argument úspěšně použit ve prospěch brexitu. Dokládají to komentáře i od tak respektovaného zdroje, jakým je BBC, jenž desetizápasový trest pro slávistického obránce považuje za zcela nedostatečný. To vše přesto, že skotský fotbal má u nás málo vnímaný kontext spojený právě s násilím.

Nemělo by ale zaniknout poznání, že ve Skotsku při fotbale jde o víc než o sport. Chci se podělit o zkušenosti Čechů, mých příbuzných, kteří se nedávno vrátili z Velké Británie a v Glasgow žili 17 let. Jejich zkušenost je ta, že do skotského fotbalu, zejména do soupeření glasgowského Celticu a Rangers, se promítá i politika a rodinně-náboženský původ. Celticu fandí katolíci a národovci, Rangers protestanti a unionisté – zastánci Skotska jako součásti Spojeného království.

Když moji příbuzní po příjezdu do Glasgow vybrali školu pro své dcery, byli na pohovoru s ředitelkou upozorněni, že škola netoleruje jakékoliv fotbalové atributy – tehdy to ale nechápali, proto je udivilo, že časem nějaký žák přišel do školy se šálou Celticu a bylo z toho velké pozdvižení: žák byl vyloučen toho dne z výuky, rodiče na koberečku u ředitelky a na následných třídních schůzkách se to prý řešilo ve všech třídách. Na jiných školách panuje obdobný přístup. Není ale divu: nedávná vražda Poláka fandícího Celticu fanoušky Rangers prý není až tak vzácný úkaz, za dobu pobytu mých příbuzných v Glasgow se něco podobného stalo cca sedmkrát.

Zdá se, že obraz Britů a Skotů, který máme spojen s vysokou společenskou etiketou, zdvořilostí a tradicemi všeho druhu, je třeba doplnit o fotbalový ventil, kterým se vypouští agresivní pára stejně prudce, jako se mimo fotbal lpí na oné etiketě a tradicích.

Člověk by z toho vyvodil, že hlavní problém spojený se skotským fotbalem je násilí. Ale, jak ukazuje kauza Kúdela, která by se měla jmenovat kauza Kamara, …

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem

Autor je vysokoškolský učitel (katedra evropského práva PF UK)Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.