18.5.2021 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

GLOSA: Fotbal ve Skotsku

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 19.4.2021 17:19

Kamara to nemusel dobře slyšet, určitě Kůdela neřekl, to co Kamara tvrdí, na to jeho angličtina nestačí a ani to časově nesedí (v interview to Kamara řekl minimálně za dvojnásobný čas). Takže má v principu máslo na hlavě, kámoš ho ale podržel zjevně vymyšleným tvrzením, že to slyšel. Nebo to slyšel jenom on? To co chtěl slyšet, protože se tím mohl pomstít za potupnou porážku?

J. David 19.4.2021 12:28

Kamara, echtovní Fin, očmouzen v Karelii od čmoudu z ohniště v jurtě ze sobího sádla. Možná se pletu, nepochází z kmene Samburu kdesi v Keňi a neporozuměl Kúdelově svahilštině, byv repetí i ugrofinsky? Docela taškařice, černej Laponec, právník Pakistánec a zblblí Skotové. Ještě návdavkem nasadit dudy, navléknout kilt a zadout "Scotland the brave". Kúdela nemá šanci v rámci multikulti uspět, i UEFA zdementěla, biblicky slovo tělem učiněno jest (kopačky do lebeně jsou pro ní podružné lapálie). A bude ještě veselo v dnešním "Greténismu a multikulti zhovadilismu". Když potkám černocha, budu musit pokleknout ve smyslu "Black Lives Matter", nebo mám střílet "černou zvěř škodnou"? (sus scrofa). Nu, pro jistotu zatím vládnu ručnicí ráže 30.06, než mi to EU nezakáže, pak jí umístím "pod madrace", patron mám dostatek. A ti evropští chápani vřešťanovití, typu Kamara, introdukce není jednochuchá, na opice není evropan zvyklý, pouze snad v cirkuse.

D. Polanský 19.4.2021 12:07

Budiž ventil, ale nějak moc surový, klidně to náš hráč mohl odnést smrtí. A mlátit hráče po zápase? Tresty jsou absurdní, zcela opačné. Holt na ostrovech Slovany moc nemusí.

Z. Lapil 19.4.2021 11:58

Nezdá se mi, že "Zdá se, že obraz Britů a Skotů ... máme spojen s vysokou společenskou etiketou, zdvořilostí a tradicemi všeho druhu".

Znáte tu anekdotu, kterak lord&lady jedou na svatební cestu. Kočárem. Kůň klopýtne, i praví lord: "První výstraha". Podruhé - druhá výstraha, potřetí - lord vystoupí z kočáru a koně zastřelí. "Ach, mylorde", praví lady, "to snad nebylo nutné". "První výstraha..." Pravda, říkám už já, korektnost nelze lordovi upřít.

Skotové jsou pak v jedné verzi drsní horalové, v druhé ti, kteří si nikdy pořádně nepochutnají na čaji, neboť doma z úsporných sladí jednou kostkou a na návštěvě naopak třemi, přestože nejraději mají dvě kostky cukru.

Navíc je fakt, že přestaneme-li být korektně barvoslepí, zjistíme, že Kamara není Skot a příslušná komise UEFA není Angličan, takže obraz Britů a Skotů je irelevantní. Rovněž hlupák rozhodčí, který to všechno během deseti minut na začátku zápasu nepostřehl a dvěma třemi žlutými kartami za hrubé fauly zezadu nezarazil nebo možná - nechci ani pomyslet - to nechal jít svou cestou vědomě, má se Skotskem či Anglií pramálo společného.

F. Sojka 19.4.2021 16:51

Jo, co je to platné, jsme prostě občané Evropy, leč maximálně druhé třídy, a tak je na nás také nahlíženo. Ostatně i ty Vrbětice ukazují, že to je v pořádku, protože se chceme snaživě zavděčit, ale žádné body nám to nepřinese, jen potvrzujeme, že za Rakouska jsme na tom byli nejlíp, neboť osvícené vedení potřebujeme.

Mezi sebou se dohodnout neumíme, protože mezi blbci jsme najednou sebevědomí blbci a tak si děláme to nejhorší, abychom si dokázali, že na sebe stačíme.

H. Rybnická 19.4.2021 10:48

Pane autore problém je ten, že je případ vnímán v zahraničí a také u přímých účastníků utkání úplně jinak než jej vnímá česká veřejnost. Hráč Kamara je líčen co spolehlivý a mírný charakter který se již z obdobných zkušeností v minulosti konfliktním situacím spíše vyhýbá, ostatně zřejmě i v předstihu k onomu "šeptání". Hráč Kudela je líčen svědky jako charakter, který v daném okamžiku velice dobře věděl co dělá, není to naivka, zná zahraniční zvyklosti, který jen tak čirou náhodou zvedl ruku k puse.

To za prvé. Za druhé ten dopis české vlády. Když už se vláda malého státečku zabývá incidentem na okraji nějakého sportovního utkání tak je zpravidla hluboce obdivována, neboť dává jasně na jevo, že nemá žádné jiné starosti - šťastná to vláda.

Ale když už - takový dopis se dá napsat diplomaticky. Ten z hradu dělá spíše dojem nějakého vesničana, který se vydá na nějakou společenskou večeři a nechápe, že ostatní používají k jídlu příbor. A ještě se vzteká, že společnost nejí jako on, tedy přímo oběma rukama.

M. Koutný 19.4.2021 11:36

Když už dáváte ten příměr s vesničanem...

Vesničan se vydal do velkého města za obchodem v domění, že tam platí zákony a slušnost. Byl tam okraden, zbit, a navrch dostal vysokou pokutu za to, že za loupežníky vyslal pár peprných nadávek, zatímco lupiči vyvázli se směšnými tresty. V místních novinách mu bylo spíláno do smrdutých buranů a vyhrožováno smrtí a nabobové ze slonovinové věže tvrdí, že si za to mohl sám - a to bohužel i troubové z jeho vlastní vsi. Starosta se ho snaží zastávat.

Co říkáte na takovýhle příběh?

K. Křivan 19.4.2021 11:51

Perfektní vystižení situace !

H. Rybnická 19.4.2021 16:31

Pane Koutný absolutně souhlasím. Řada přátel a známných stejné zažila, vydali se z vesnice do Prahy. zčalo to okrádání začalo již na hlavním nádraží. Dale stejně jako Vy.

Z. Lapil 19.4.2021 12:08

Je to přesně, jak vám píše pan Koutný.

Za sebe dodávám: klíčový problém není ani nepřiměřený trest, přinejmenším ve vztahu k ostatním v tomto případě; taková jsou pravidla. Ano - můžeme ta pravidla chtít změnit. Problém je, že trest padl za naprosto nedostatečně prokázaný čin, tj. za čin, který potvrzuje jeden jediný svědek, a to svědek skrze klubovou příslušnost nikoliv nezávislý.

Všimněte si: naprosto nezmiňuju barvu svědkovy pleti a upřímně - ani jsem ji nezjišťoval a neznám ji.

H. Rybnická 19.4.2021 16:35

Jak to za nedostatečně prokázaný čin? Prezumpce neviny u občanů černé pleti neplatí nebo jak? Když se Vás zeptám " prosím Vás zu Vám to ten člověk tak skrytě a tajně zašeptal? tak mi zajisté odpovíte - a já Vám v první řadě věřím že pravdu. Totiž Vám bych asi nevěřila, trochu moc z Vás mluví jednostrannost, tedy Čech má vždycky pravdu a cizinec nadto tmavé pleti ne.

Z. Lapil 19.4.2021 16:54

Máte to opačně. Trestán je občan bílé pleti a pro něj presumpce neviny platí. Respektive měla by platit, i když je obviněn občanem tmavé pleti.

V. Braun 19.4.2021 12:43

Do té mírnosti Kamaly moc nezapadá, že až po zápase, tedy v době kdy se už nejednalo o žádné impulzivní chování, dal Kúdelovi pěstí.

H. Rybnická 19.4.2021 16:36

Jo když mi někdo něco odporného pošeptá do ucha tak se také ohradím - Vy ne?

M. Malovec 19.4.2021 10:13

První, co od tohoto eurohujera čtu je pro mne rozumné a přijatelné. Tentokrát palec nahoru, klobouk dolů.

K. Křivan 19.4.2021 10:04

Velkou Britanii vyloučit z evropského fotbalu !

J. Nevrkla 19.4.2021 9:09

Kauza Kamara, k odsouzení stačí nařčení, bez důkazů, bez připuštění obhajoby. Člověk ten úpadek na britských ostrovech nechapal, tam snad nespadnem, říkal jsem si. A pak přišla kauza Vrbětice...

V. Kain 19.4.2021 9:25

Británie už není zdaleka to,co bývala.

J. Nevrkla 19.4.2021 9:35

Obávám se, že už se ten západní pokrok dostává i k nám, jak mnozí předpovídali.