9.8.2020 | Svátek má Roman


GLOSA: Fandění nestačí, ale…

22.6.2019

Trumpa posílí ti, kteří z něj dělají nelegitimní zrůdu

Vsadili byste na to, že Donald Trump bude podruhé prezidentem? Soudě podle toho, jak jeho další kandidaturu hodnotí tradiční média v USA i Evropě, tak spíše ne. Opakují se odsudky známé už od jara 2016: Doufá, že staré triky ještě táhnou. Kopíruje sám sebe. Stejná směs populistických útoků a velkohubých slibů. „Jeho stoupenci jsou nadšeni, ale stačí to?“ ptá se Spiegel Online.

Dobrá otázka. Nadšení stoupenců opravdu stačit nemusí. Rozhodnout nemusí ani plusy, jako jsou dobrý stav hospodářství USA a rekordně nízká nezaměstnanost, ani minusy toho typu, že Trump leckterá zamrzlá témata narušil (smlouva s Íránem, ostrakizace Kim Čong-una, smlouva o raketách s Ruskem, obchodní vztahy s Čínou), ale žádné zatím nedotáhl k výsledku. Jenže ti, kteří už předem lámou nad Trumpem hůl, jako by zapomněli, že právě tak nad ním lámali hůl už před třemi roky. (I oni „kopírují sami sebe“.) Čím více si odmítali připustit samotnou možnost, že by Trump volby vyhrál, tím více pak žasli, že je skutečně vyhrál.

Jestli se v tomto něco změnilo, tak spíše k horšímu. Ti, kteří si v roce 2016 odmítali připustit, že by Trump mohl vyhrát, vsadili po lednu 2017 na jeho delegitimizaci. Čím více říkali, že Trump není legitimní prezident, čím více k němu přistupovali jako ke zločinci, čím více sázeli na každého jeho soupeře včetně podivínských socialistů, tím více možná nahlodávali zbývající nerozhodné, leč racionální voliče. Takové, kteří sice Trumpa osobně nesnáší, ale pokud si představí, že jednoho maniakálního narcise by měla vystřídat parta maniakálních narcisů s opačným znaménkem, tak to raději „hodí“ Trumpovi.

Druhá Trumpova kampaň nastavuje zrcadlo nejen Americe. Více lídrů budí zuřivý odpor, už už to vypadá, že jdou od válu, ale ve volbách pak vyhrají. Naposledy Benjamin Netanjahu. Tím se vracíme k úvodní otázce. Nadšení fanoušků skutečně nestačí. Ale vykresluje-li opozice lídra jako nelegitimní zrůdu, dělá vše pro to, aby stačilo.

LN, 20.6.2019
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.