26.3.2023 | Svátek má Emanuel


GLOSA: Evropská unie je pokus

22.6.2017

Pokus, který by měl vyjít: aby setkání dvou potentátů neznamenalo, že se kují pikle proti třetímu, aby setkání tří nebylo přípravou na napadení jiných tří. Tak tomu totiž v Evropě bylo tisíce let. V posledním století zde vznikly dvě světové války, také totalitní systémy různých barev; mezi lidi padla železná opona, objevili se nadlidé a podlidé, straníci „správné“ strany mohli všechno, ostatní byli x-té kategorie, její oponenti dokonce zralí až pro šibenice.

EU je pokus, který by měl vyjít: aby vlastenec každého státu cítil, že rozdílnost, různost, pestrost, rozmanitost, mnohovrstevnatost nás lidí není důvodem pro válčení, ale je naopak prospěšné, žádoucí, obohacující. Být vlastencem i Evropanem není protimluv. Evropa tu ostatně byla vždy, to jenom státy se těžce a v bolestech formovaly: rodily, měnily i zanikaly... Dám příklad z vlastní rodiny: moji rodiče, já a moji sourozenci jsme se všichni narodili v městečku Morkovice. A pozor: tatínek v Rakousku-Uhersku, maminka v první Masarykově Československé republice, já a moje sestry v Protektorátu Čechy a Morava, bratr těsně po válce v lidově demokratickém Československu.. A moje děti a vnoučata? V ČSR, v ČSSR, v ČSFR, v ČR... Všechno naštěstí v Evropě.

EU je pokus, který je historicky stále ještě batoletem, proto není prostý chyb, omylů i nezdarů... Je to nekrvavý pokus, který by měl vyjít. Ostatně vyšel i jinde (viz Indie: 25 států, 15 hlavních jazyků, třikrát tolik obyvatel) a v současném globalizujícím se světě dává nám Evropanům naději. Budeme pro ostatní světové kolosy zajímavější, rovnoprávnější i konkurenceschopnější, zralejší, proto nepochybně úspěšnější.

A kafemlýnek Václava Klause, který navrhuje odchod ČR z EU? Nic nového. Pamatuji si, že Václav Klaus bojuje a vždy bojoval: Teď proti klimatickým alarmistům, před časem postupně proti europeismu, multikulturalismu, environmentalismu, humanrightismu, NGOismu, dirigismu, ekologismu, nepolitické politice, odborům, obecnému referendu, občanským hnutím a sdružením, neziskovým organizacím, proti třetí cestě i novému středu, úřadu ombudsmana, finanční policii, majetkovým přiznáním, socializaci EU, diferencovaným daním...,prostě po jiráskovsku - proti všem. Neberme to moc vážně. Čeho je totiž moc, toho je příliš.

Jablonec nad Nisou