18.4.2021 | Svátek má Valérie


GLOSA: Deutsche Welle přišla s novinkou

3.3.2021

Německá veřejnoprávní televize vysílá … programy v maďarštině

Vzhledem k nedávným agresivním výpadům jiného německého veřejného vysílání týkajícím se vnitřních záležitostí Maďarska nás nanejvýš zaujala novinka stanice Deutsche Welle: programy v maďarštině.

Pravidelní čtenáři si vzpomenou na loňský květnový incident v kdysi prestižní veřejnoprávní Druhé německé televizi (ZDF). Zvlášť urážlivým způsobem přirovnal bavič pátečního večerního programu „Heute Show“ Oliver Welke premiéra Orbána k fiktivnímu sériovému vrahu a kanibalovi Hannibalu Lecterovi. V listopadu se pak dopustil ještě větší podlosti: nazval maďarského ministerského předsedu „idiotem“ a vytasil se s návrhem znovuzaložení Evropské unie „bez těch stupidních Maďarů a Poláků“.

Je vskutku osvěžující, když lidé odloží fešácké masky a říkají, co si doopravdy myslí. Elita německých médií à la Welke si myslí, že Maďaři a Poláci jsou stupidní. Byla to komediální show a jako taková měla být vtipná. K popukání. Teď už ale nežonglují s vtípky. Nyní to začíná být doopravdy vážné.

Minulý týden generální ředitel veřejnoprávního vysílače Deutsche Welle (DW) Peter Limbourg v jednom podcastu oznámil, že DW začne vytvářet obsah pro maďarské posluchače. Proč? Protože „mediální pluralita v Maďarsku je v nebezpečí a nezávislý a kritický tisk je pod tlakem“.

Jaký typ obsahu hodlá Deutsche Welle produkovat v maďarštině? Snad programy o evropské historii 21. století? Kdepak. Ohlédnutí za érou kolonialismu v Africe? Nikoli. Profily Marxe, Engelse a jiných moderních německých rozvratníků?

Fajn. Německé veřejnoprávní vysílání nám bude, v rámci jakéhosi drobného přeshraničního dobrodružství, přinášet „skutečné příběhy“. Však je načase – v roce 2022 budeme mít volby.

Komentář zveřejněn k 23. února 2021. Se souhlasem převzato z abouthungary.hu. Pro Konzervativní noviny přeložila Ivana Kultová. Originál zde. Redakčně upraveno.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.

Zoltán Kovács


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.