19.2.2020 | Svátek má Patrik


GLOSA: Detektor demagogie

25.7.2017

Příčinou násilí prý není teror, ale obrana proti němu

Jisté stereotypy jsou nezničitelné. Třeba o výhradní odpovědnosti Izraele za cokoliv ve Svaté zemi. Nic na tom nezměnilo ani víkendové násilí. Počtem mrtvých (šest) je daleko za tím, co se děje v Sýrii. Ale vynalézavostí ve zdůvodnění Sýrii předčí. Příčinou násilí jsou prý detektory kovů, které Izrael umístil u vstupů na Chrámovou horu v Jeruzalémě.

Tvrdit, že příčinou násilí není teror, ale obrana proti teroru, je novum, leč nachází širokou shodu. Prezident Abbás pro detektory kovů přerušil s Izraelem styky. Muftí Jeruzaléma řekl, že kvůli detektorům kovů jsou modlitby na Chrámové hoře neplatné. A terorista, který v pátek na Západním břehu ubodal tři Židy, byl prý motivován právě instalací detektorů kovů.

Detektory prý porušují status quo na Chrámové hoře. Jak jinak ale odpovědět na útok o týden dříve na témže místě? I ten vybočil ze stereotypu: tři izraelští Arabové zastřelili dva policisty z řad drúzů. Jinými slovy: arabsky mluvící Izraelci zastřelili arabsky mluvící izraelské policisty. Do citlivé oblasti pronesli moderní samopaly Carl Gustaf. Proto ty detektory.

Pokud někdo v takové situaci klade příčinu napětí ne na teroristy, ale na obranu (prevenci) proti nim, cosi tím říká o sobě i své schopnosti či upřímnosti vyjednávat soužití a mír. Detektory kovů nejsou příjemné, ale dnes se s nimi setkáváme skoro všude: v Jeruzalémě u Západní zdi (svatém místě judaismu), v Mekce svaté pro muslimy, na Pražském hradě i na mnoha základních školách v USA. Ale zaútočí kvůli nim „pražská kavárna“ na Hrad? Zatím to nebylo zaznamenáno.

Těžko tu vést jasnou příčinnou souvislost, ale jednoho podezření se člověk nezbaví. V posledních měsících byly na půdě OSN a UNESCO přijaty rezoluce, jež připisují veškerý vztah k Chrámové hoře jen Palestincům a muslimům. Jako by tam nebylo centrum židovského státu a náboženství už tisíc let před prorokem Mohamedem. Nelze se zbavit podezření, že tyto rezoluce, přijaté za podpory pokrokových sil v EU, napájejí právě tu demagogii, která teď ukazuje zuby: totiž že problémem není teror, ale obrana proti němu.

LN, 24.7.2017VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.