21.10.2019 | Svátek má Brigita


GLOSA: Blecho, nechoď! Volá Argentina

1.7.2016

Argentinci v neděli prožili černý den. Nezhroutila se křehká ekonomika, byť k tomu nemá daleko. Nepadl konzervativní prezident Mauricio Macri, i když by si to mnozí jeho kritici v čele s bývalou nájemnicí Růžového paláce Cristinou Fernándezovou Kirchnerovou více než přáli. Ani jimi neotřásl pohled na stále klesající ceny hovězího a sóji, hlavních komodit zadlužené země.

Argentina v neděli prohrála ve finále Copy América, fotbalového mistrovství Jižní Ameriky. A to už podruhé za sebou s Chilany. V obou případech u toho byl i fotbalový génius Lionel Messi, kanonýr španělské Barcelony. Ostatně drobný – sotva metr sedmdesát vysoký – útočník s přezdívkou Pulga (Blecha) na tomto turnaji v bleděmodrých barvách národního týmu startoval už počtvrté. No a prý naposledy. Proto ten černý den. Rozrušený Messi totiž v penaltovém rozstřelu minul, Argentina padla a nepovedená střela přiměla kanonýra k rozhodnutí ukončit kariéru v národním mančaftu. „Snažil jsem se. Strašně jsem chtěl titul pro Argentinu, ale nezvládl jsem to. Není čas na analýzu, myslím, že je konec,“ oznámil plačící Messi po zápase.

Smutek Argentinců z prohraného finále se rázem proměnil v drama za „obrácení Lea“. Většina místních deníků druhý den v titulcích volala, aby si to rozmyslel. Slova No te vayas! Neodcházej! ovládla argentinské sociální sítě. Mimochodem připojil se i prezident. „Více než kdy jindy cítím hrdost nad naším nároďákem. Věřím, že ho budeme s radostí sledovat iv dalších letech. Neodcházej, Leo,“ napsal Macri na Twitter a hráči dokonce zavolal, aby ho uklidnil. Nakonec i Messiho největší vzor Diego Maradona poprosil, aby si to rozmyslel. Národ se vzedmul, prohru s Chilany nikdo neřeší. I v jednom z mála – na první pohled kritických – komentářů s titulkem „Běž a už se nevracej“ na serveru tn.com.ar autor nakonec vysvětluje, že Messi by měl odejít, protože nevděčná Argentina si takového velkého muže nezaslouží. Jeden by řekl, že Messi prostě jenom minul branku.

LN, 29.6.2016
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.