28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


GAZA: Rekonstrukce navzdory Hamásu

22.4.2015

Do pásma Gazy přijelo tento týden deset ministrů palestinské vlády národní jednoty premiéra Ramího Hamdalláha a třicet vládních úředníků, které tam vyslala palestinská samospráva Mahmúda Abbáse na jednání o vleklém sporu o platy 23 000 zaměstnanců Hamásu. Ten se ale s ministry vůbec nesešel a dokonce jim zakázal vyjít z hotelu. Nedostali se ani do svých vládních kanceláří a nakonec z Gazy odjeli, aniž se směli s kýmkoli setkat.

Příhoda názorně ilustruje stav smiřování Hamásu s Abbásovým hnutím Fatah, které před několika měsíci slíbily jednotu dárcům mezinárodní finanční pomoci. Podle jejich dohody měla na rekonstrukci domů zničených za loňské války s Izraelem dohlížet samospráva, jejíž lidé mají také převzít kontrolu gazanských hranic s Egyptem a Izraelem, aby se přechody mohly otevřít. Díky tomu dárci Gaze přislíbili pět a čtvrt miliardy dolarů. Dorazila však sotva čtvrtina a s dalšími penězi svět nespěchá – místo harmonické vlády obou hnutí zatýká samospráva na Západním břehu členy Hamásu, protože se ji pokoušejí svrhnout, Hamás se v Gaze mstí členům Fatahu a pásmo dál ovládá sám.

To vše zjevně neví přes čtyřicet západních humanitárních organizací, které si minulý týden stěžovaly, že rekonstrukce Gazy „ještě nezačala“, a připsaly tento stav nikoli neochotě Hamásu dodržet dohodu se samosprávou, ale Izraeli, jenž podle nich uplatňuje nezákonnou blokádu pásma a nepouští do něj potřebný materiál. Jejich zpráva je plná omylů a nepravd, počínaje tím, že „opraven zatím nebyl ani jediný dům“. Ve skutečnosti jsou otevřené pouze hranice s Izraelem a jen jimi proudí do Gazy humanitární pomoc i stavební materiál. Rekonstrukce je sice pomalá, ale postupuje.

Egyptský hraniční přechod v Rafáhu je většinu roku zavřený a Káhira se systematicky snaží Gazu od Egypta zcela odříznout. Od loňského léta zničila Hamásu skoro 2000 pašovacích tunelů, a podle samotných Gazanů tak zcela zastavila pašování zbraní i potravin. Egypt už také téměř dokončil dvoukilometrovou nárazníkovou zónu na společných hranicích, kde zboural na 1200 domů, prohlásil ozbrojené křídlo Hamásu za teroristickou organizaci a uzákonil doživotní trest pro každého, kdo bude u hranic kopat tunel. Podle egyptského prezidenta Abd al-Fattáha Sísího představuje Hamás pro Egypt hrozbu národní bezpečnosti, neboť poskytuje útočiště, zbraně a výcvik teroristům ze Sinaje. Hamás je dnes od Egypta izolován jako nikdy v historii.

Izrael naopak do Gazy denně pouští na 550 kamionů s potravinami, pohonnými hmotami i stavebním materiálem, včetně dříve zakázaného cementu, jejž Hamás používá ke stavbě útočných tunelů. Od října do Gazy přijelo okolo 100 000 tun stavebnin a peníze na opravy dostalo přes 57 000 Gazanů, kteří zahájili rekonstrukci skoro 12 000 domů, uvádí izraelská nevládní organizace Giša, která tamější situaci podrobně sleduje. Izrael také zdvojnásobil dodávky vody do pásma a zvýšil počet propustek pro gazanské obchodníky cestující na Západní břeh Jordánu z 3000 na 5000. Rovněž povolil export zemědělských produktů z Gazy a brzy se má vyvážet okolo 1500 tun ovoce a zeleniny měsíčně.

Jelikož Hamás přišel o tunely do Egypta, zkouší pašovat po moři a v kamionech z Izraele. Ten od ledna zachytil více než sto dodávek kontrabandu; jen v dubnu to byly tisíce elektrod a dalších součástek k výrobě raket, infračervené kamery, dálkové ovládání, komunikační zařízení a elektromotory. Hamás také pokračuje v rekonstrukci útočných tunelů a ve výrobě zbraní, včetně bezpilotních letounů, buduje námořní komando a rozšiřuje pozemní armádu, provádí vojenské manévry, cvičí bojovníky a palestinskou mládež, testuje rakety a netají se tím, že se chystá na další kolo války s Izraelem, jak nedávno přiznal jeden z nejvyšších velitelů ozbrojeného křídla Izzadín Kásam Marwán Issá.

O rekonstrukci pásma Gazy Hamás velký zájem nejeví, stejně jako nestojí o představitele samosprávy na svých hranicích, byť by pásmu přinesli vytoužené uvolnění blokády.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus