20.10.2020 | Svátek má Vendelín


FRANCIE: Jak očernit „žluté vesty“

27.2.2019

Ve Francii posiluje antisemitismus. Ale kdo za tím stojí? Prezident Macron viní hnutí žlutých vest, které mu pije krev, o muslimském antisemitismu se naopak taktně mlčí.

Pozvání od prezidenta

Na vznik žlutých vest v polovině listopadu minulého roku reagoval Emmanuel Macron nejprve siláckými gesty. Ta ale demonstranty jenom více popudila, a proto prezident rychle otočil. Pokusil se je uplatit desetimiliardovým sociálním milodarem, ale ústupky přišly pozdě a protestujícím nestačily. A tak vláda spustila očerňovací kampaň.

31. ledna pozval Emmanuel Macron pět vybraných novinářů do Elysejského paláce. Během posezení při čaji a macronkách je poučil o tom, že „žluté vesty jsou infiltrovány 40.000 až 50.000 ultra-aktivisty“, kteří chtějí zničit státní instituce. Národ se měl od nich dozvědět o tom, že za devadesáti procenty vlivných hnutí na sociálních sítích stojí buď fašisté, levičáci anebo Rusové.

Pečlivě vybraní novináři prezidentovo zadání splnili a dali jeho spiklenecké teorii prostor v médiích. A ejhle, nestalo se nic. Demonstrace pokračovaly a podpora žlutých vest ve společnosti neklesala.

Poté, co je Macron spojil s fašisty, extrémní levicí a Ruskem, již nezbývalo moc možností jak je dehonestovat. Snad by jim ještě mohl předhodit, že nechtějí platit jeho „ekologickou“ daň, a nesou proto vinu na klimatické změně a umírání hmyzu. Ale to by bylo asi tak působivé jako obvinění z kanibalismu. A tak se vláda se vytasila s „matkou všech stigmat“, s antisemitismem.

11. února zveřejnil ministr vnitra Christophe Castaner zprávu o tom, že se ve Francii šíří antisemitismus. Antižidovské přečiny prý mezi 2017 a 2018 přibyly o 74 procent. Načasování a tón zprávy ministerstva vnitra vyvolávalo dojem, že za dramatický vzestup útoků na Židy mohou žluté vesty. Přímo to vyjádřil Frédéric Potier koordinátor francouzské vlády v boji proti rasismu. Listu Le Monde řekl, že existuje závislost mezi nárůstem antisemitských přečinů a hnutím žlutých vest.

Při detailnějším pohledu ale čísla zveřejněná ministerstvem vnitra ztrácejí hodně ze své dramatičnosti. Francouzská Nadace pro historii pronásledování Židů totiž informovala již počátkem listopadu 2018 o zřetelném nárůstu antisemitských přestupků oproti roku 2017. V její zprávě je řeč o meziročním vzestupu o 71 procent. Ale pozor. Tento údaj se vztahuje na období do září roku 2018.

Protesty žlutých vest však začaly teprve 17. listopadu 2018. Takže jestliže ministr vnitra hovořil v únoru 2019 o nárůstu antisemitských útoků o 74 procent, tak mohl hnutí žlutých vest obvinit nejvýše ze tříprocentního nárůstu.

A co muslimové?

Koncem roku 2017 vysílal německý veřejnoprávní rozhlas pořad o životě židovské diaspory ve Francii. Z něj se dozvíme, že tradiční francouzský antisemitismus ze strany extrémní pravice a konzervativních katolíků již hraje pouze zanedbatelnou roli. Na jeho místě se objevily dvě nové tendence. Je to militantní antisemitismus krajní levice a jako skutečná novinka rostoucí muslimský antisemitismus. Nezdá se mi pravděpodobné, že by zrovna ministr vnitra nebyl o tomto vývoji dokonale informován.

Je vůbec nápadné, že se francouzská vládní místa o muslimském antisemitismu vyjadřují jen velmi zdrženlivě. Důvod je jasný. Ve Francii sice žije třetí největší židovská diaspora na světě, ale její podíl na celkovém počtu obyvatelstva je zanedbatelný; trochu více než půl procenta. Ve vysílání německého rozhlasu proto také jasně zaznělo: každý francouzský politik si snadno spočítá, že židovské hlasy jsou pro zvolení mnohem méně důležité než muslimské.

Ve francouzské politice se proto málo mluví o násilnických muslimech, ale spíše o „mládeži z problémových čtvrtí“, anebo je pachatel rovnou označen za nervově postiženého. To když jde o žluté vesty, vláda si žádné servítky nebere.

Fáze II

Přes všechnu snahu spřátelených médií neměla opepřená statistika ministra Castanera žádoucí odezvu. Až do minulé neděle. V sobotu došlo k útoku na židovského filozofa Alaina Finkielkrauta. Na sociálních sítích koluje video, které ukazuje, jak skupina demonstrujících ve žlutých vestách pořvává na Finkielkrauta „špinavý sionisto“ a „vrať se zpět do Tel Avivu“.

Zdá se mi trochu podivné, proč žluté vesty zaútočily právě na něj. Alain Finkielkraut se totiž o jejich hnutí vyjadřoval spíše se sympatiemi. Hovořil o tom, že jsou obětmi globalizace a šílenství pokroku. Vhodnější cíl by byl publicista Bernard H. Lévy, který celé hnutí kritizoval přesně podle Macronova vkusu. Řekl, že pod žlutými vestami může prosvítat hnědá, protože celé hnutí je antisemitské a xenofobní.

Nechci tvrdit, že slovní inzultace Finkielkrauta byla inscenovaná, ale bylo by snadné, aby kdokoliv vpašoval do davu svoje lidi. Ale dejme tomu, že Finkielkrautovi opravdu nadávali skuteční členové hnutí. Pak nepřehlédněme dvě věci. Jednak je při demonstracích pokřikování běžný jev. Ale hlavně: Antisemitská nadávka je něco zcela jiného než vražda tří dětí a učitele v židovské škole v roce 2012 nebo zavraždění čtyř židovských rukojmích v košer supermarketu na předměstí Paříže na začátku osudového roku 2015.

Co říci závěrem? Od počátku hnutí žlutých vest se francouzská vláda snažila především o to, jak je očernit. Po třech měsících se jí to začíná dařit. Úspěch vlády ale není řešením problému. Vznik žlutých vest ukázal, že ve Francii je největší počet lidí, kteří již zchudli do té míry, že jdou v zimě více než tři měsíce každou sobotu a neděli demonstrovat.

Ten, kdo tyto lidi dočasně umlčí, dosáhne jenom toho, že se brzy dostanou do situace, kdy už opravdu nebudou mít co ztratit.

psáno pro MfD

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a koučAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.