1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


FINSKO: Päivi Räsänenové byla osvobozena!

2.4.2022

A to v celém rozsahu obžaloby. Co na to říkají křesťané důsledně hájící biblické učení týkající se manželství a homosexuálních praktik? Jedno jediné: Haleluja.

Päivi Räsänenová

Päivi Räsänenová je finská křesťanka luteránského vyznání. Poslankyně parlamentu, v minulosti ministryně vnitra a šéfka Konzervativní strany.

Na manželství a homosexuální praktiky má stejný názor jako Bible. Manželství rovná se vztah mezi mužem a ženou, homosexuální praktiky rovná se hřích.

S tímto přesvědčením veřejně vystupovala, což ji přivedlo k soudu.

Připomenu trojí obvinění vznesené proti Räsänenové.

1) Za dotaz na Twitteru adresovaný její (luterské) církvi, který napsala v roce 2019. Ptala se, jak se slučuje učení církve založené na Bibli s tím, že se církev stala oficiálním partnerem pochodu Helsinki Pride, když v Bibli jsou homosexuální praktiky označeny jako hanba a hřích. (Může být hanba a hřích důvodem k hrdosti?)

2) Za obsah brožury Stvořil je jako muže a ženu, kterou napsala v roce 2004 (vydal ji Juhana Pohjola, biskup Finské evangelické luterské misijní diecéze, což ho přivedlo na lavici obžalovaných spolu s Räsänenovou).

3) Za její vyjádření v rozhlasovém rozhovoru Co by si Ježíš myslel o homosexuálech?; vysílán byl v satirické relaci Yle Puhe moderátora Rubena Stillera v roce 2019.

Podle finských zákonů byla obviněna z etnické agitace (podněcování) proti skupině obyvatel (homosexuálů); stejně tak i biskup Pohjola.

Stání před distriktním soudem v Helsinkách se konala 24. ledna a 14. února. Verdikt byl vynesen 30. března.

Jak zněl?

Osvobozena, protože „není na distriktním soudu, aby interpretoval biblické koncepty“.

Osvobozen byl i biskup Pohjola.

Je to definitivní konec nesmyslné kauzy? Možná ano, možná ne. Záleží na tom, zda se státní zástupkyně odvolá. Má na to týden.

Už teď ale můžeme říci: je to vítězství nejen dvojice Räsänenová – Pohjola, ale všech, kdo ve Finsku hájí právo na svobodu vyjadřování.

Skvělá zpráva. A velká gratulace oběma.

abc

obr. 1/ Případ byl sledován i v zámoři. Agenturní zprávu o rozsudku přinesl web americké televize ABC News.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.