7.8.2020 | Svátek má Lada


FEJETON: Zatmění slunce a vegemite

15.11.2012

Přivstal jsem si na to. Východní část Austrálie má dnes ráno mít zatmění slunce. Nejlépe to bude vidět kolem Cairns na severu kontinentu, kde bude zatmění úplné. Prý se tam sjelo nějakých padesát tisíc lidí z celého světa. Hotely jsou plné, výletní lodi jsou zakotvené u pobřeží, asi 40 balónů na horký vzduch se chystá vzlétnout. Do Cairns jsem nejel, stačí mi to neúplné zatmění, jaké budeme mít zde v Brisbane. Naposledy jsme tu takovouto podívanou měli před 10 lety, příští úplné zatmění slunce má v Austrálii být až v roce 2028.

Je 6:20 a Měsíc už nám ujídá naše sluníčko skoro půl hodiny. V 6:55 tu už budeme mít jen malý srpek slunce, 84 procent bude schováno. Do té doby zbývá ještě asi půl hodiny, půjdu si udělat snídani.

Zpátky z kuchyně. Mezitím je na televizní obrazovce, kde se na to z bezpečnostních důvodů raději dívám, v Cairns už to úplné zatmění na spadnutí. Teď právě k němu došlo. Mrazí z toho člověka tak trochu v zádech. Trvalo to asi dvě minuty, teď už slunce zase začíná vykukovat.

To bylo v Cairns, k nám to maximum, které my dostáváme, dojde asi za dvanáct minut. Venku začíná být takové divné světlo. Mám teď čas k tomu sníst ty vychladlé topinky, které jsem si prve udělal. Vegemite on toast. Aha, vy nejspíš nevíte, co je to vegemite, vedžimajt. To je takový výtažek z kvasnic, který kdosi vymyslil málem před stoletím a který se zde ujal. Milují to zejména děti, je to slaná, černá pomazánka, takže malé dítě, které se právě cpalo houskou s máslem a vegemitem, je proto vždycky k poznání. Šťastnému a spokojenému člověku se dokonce v této zemi říká "happy little vegemite". Australané žijící v cizině, kde vegemite nebývá běžně k dostání, si jej vozí s sebou nebo nechávají posílat – když jsme kdysi jeli do Česka s tehdy pětiletým synem, vezli jsme také sebou velkou sklenici vegemitu. Kromě mne se s nikým o ni dělit nemusel, Čechům to nechutnalo.

Venku už to zatmění přechází. I v tom maximu před několika minutami, tu bylo světla dost a dost. Je to síla, takové slunce, i s těmi 16 procenty si celkem vystačilo. Ne jako v Cairns, kde byla na tu chvíli docela tma. Nahoře mezi mraky plula jen taková kulatá houska, jakoby tlustě pomazaná černým vegemitem, kolem ní svatozář.

Autorovy osobní stránky: www.voyenkoreis.comOvěřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.