21.5.2022 | Svátek má Monika


EVROPA: Vzorní žáci a potížisté

28.11.2020

Poté, co Maďarsko a Polsko s podporou Slovinska zablokovalo jednání o rozpočtu EU na období 2021/27, se portugalský premiér rozhodl podpořit rozdělení EU. EU by měla být „dvourychlostní“.

Polsko a Maďarsko blokují finanční pomoc evropským zemím i rozpočet EU, vadí jim podmínka, že by se peníze vyplácely jen zemím, které dodržují principy právního státu. Aby se podobným krizím v budoucnu zabránilo, navrhuje portugalský premiér António Costa rozdělení EU na „vzorné žáky“ a „potížisty“. Rozdělení podporuje i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Co se „vzorných žáků“ a „potížistů“ týče, známe to už od školních lavic. Ne všichni „vzorní žáci“ se v životě uplatnili a ne všichni „potížisté“ skončili v base. To, že „dvourychlostní Evropa“ – správně bychom ale měli říkat Evropská unie – je dlouhodobým cílem „progresivistů“ v čele s Macronem, také není žádná novinka. Po odchodu Velké Británie se právě Macron snaží s Německem uzavřít dohodu, která by „vyšachovala“ malé státy EU, zejména bývalé státy východního bloku. Vychází z toho, že nápady tandemu Francie/Německo by byly „vděčně“ přijímány v ostatních zemích bývalé západní Evropy, tj. v Beneluxu, ale i ve Španělsku a Portugalsku, což by v systému většinového hlasování zajistilo těmto nápadům vždy schválení.

Možná, že si to Macron nepřipouští, nicméně takzvaná „dvourychlostní Evropa“ by mohla vést k úplnému rozpadu unie. Ostatně podobné tendence pozorujeme i za oceánem v USA. Progresivní státy, jako například Kalifornie, už občas vyhrožují tím, že se nebudou ohlížet na federální vládu. Velmi důrazně se pak ohradily v případě, že je prezident Trump kritizoval za nezvládnutí přírodních katastrof, zejména požárů. Tak nějak by to mohlo postupně dopadnout i v EU. „Progresivní státy“ budou přijímat dál své nápady jak „zlepšovat“ postavení různých menšin a pseudomenšin ve společnosti a k tomu budou používány evropské peníze.

Británie je sice mimo unii, ale „progresivní“ Skotsko zavádí systém menstruačních pomůcek zdarma pro všechny. Ne pro všechny ženy, ale pro všechny, kteří o to projeví zájem. Nový zákon zavádí právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. „Jsem hrdá, že jsem mohla tento průlomový zákon svým hlasem podpořit,“ uvedla na Twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová. „Skotsko bude první zemí na světě, která poskytne zdarma menstruační potřeby všem, kdo je potřebují,“ dodala a označila zákon za důležitý pro všechny ženy a dívky. A jen tak mimochodem, není to typický příklad střetu zájmů u skotské premiérky? Ona si snad bude vložky dál kupovat??

V tomto progresivním duchu se ostatně nese i politika řady zemí EU. Je to takový předstupeň ke komunismu, tj. ke společnosti, kde bude zadarmo úplně všechno podle potřeb. Měl snad Karel Marx skutečně osvícenou ideu o nevyhnutelnosti komunismu v budoucnu? Podle řady nápadů progresivních sil to tak vypadá. V takovém světě však může dominovat i jiná, ne tak pěkná věc. Pod záminkou kontroly zneužívání dobrodiní ze strany státu nastoupí i sledování či špiclování chování každého člověka. Obávám se, že taková opatření jsou v příkrém rozporu s ideály svobody a práv jednotlivce, jak je prosazuje politická pravice. Existuje ale ještě vůbec?

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!