28.1.2022 | Svátek má Otýlie


EVROPA: Reálný socialismus

12.10.2015

Jak informovala Česká televize, šéf frakce socialistů v europarlamentu Gianni Pittella vyzval k pozastavení členství straně Smer slovenského premiéra Roberta Fica.

Důvodem jsou Ficovy údajně netolerantní výroky na adresu muslimských migrantů. Podle Pittelly uvádí slovenský premiér svými názory do rozpaků „všechny pokrokově uvažující lidi“.

Pittellovi se nelíbí konkrétně Ficova prohlášení o tom, že „nikdy nebude tolerovat masovou migraci muslimských přistěhovalců, kteří začnou stavět mešity“, anebo že „Slovensko je pro Slováky, a ne pro menšiny“.

Pittela doslova řekl: „Vytrvalá neochota převzít odpovědnost a ukázat solidaritu při uprchlické krizi je v rozporu s našimi hodnotami a politickým přesvědčením. Nemůžete jen říkat, že jste pokrokoví, musíte to také prokázat svými slovy a činy.“

Pittela proto vyzval předsedu Evropských socialistů Bulhara Sergeje Staniševa, aby zahájil proceduru vedoucí k pozastavení členství Směru. Také vyzval Fica, aby vyjasnil svoje postoje před touto frakcí.

Co nám to tak může připomínat? Dnešní padesátníci si ještě velice dobře pamatují doby, kdy byl člověk posuzován podle svých výroků. Jeho výroky byly označovány jako nedosti ladící s obecně prosazovanými idejemi, které symbolizovaly pokrok. Kdo byl nedostatečně pokrokový, přesněji: o kom to řekl nadřízený či kontrolní činitel či orgán, byl vystaven nějaké sankci.

Pokud byl členem nějaké pokrokové organizace, například komunistické strany, hrozilo mu – v případě zjištění obzvláště vysoké nepokrokovosti – vyloučení z této strany, a s tím související doživotní stigma člověka exkomunikovaného a méněcenného. Pokud jsme si před šestadvaceti lety mysleli, že tato praxe je už minulostí, žalostně jsme se mýlili.

Naopak, dnešní statutární Evropané ji zdokonalili. Už se nevylučují jen jedinci, vykazující nedostatečnou pokrokovost. Už se vylučují rovnou celé instituce, organizace, politická uskupení. Ficova strana Smer má být vyloučena ze skupiny pokrokových socialistických stran v Evropském parlamentu proto, že zastává nějaký názor, který kdosi z vedení té skupiny označí za nepokrokový.

A úplně stejně jako kdysi při vylučovacích prověrkách se nikdo nepozastaví ani nad důvody a kontextem oněch tzv. nepokrokových názorů. Kdysi stačilo, abyste razili šikovskou ekonomickou teorii, která chtěla vylepšit zkostnatělý státní plánovací mechanismus. Tedy – v překladu do lidštiny – chtěla zlepšit podmínky pro život obyvatel. To bylo nepokrokové.

Fico vyjádřil mínění drtivé části obyvatel země, jíž je premiérem, že není přípustné, aby cizí země té jeho vnucovaly kvóty migrantů s jinou kulturní a sociální definicí, tedy muslimů. Fico to říká rovněž proto, že se stará o kvalitu života obyvatel své země.

To však je v Bruselu nahlíženo jako nepokrokové. Kdysi se říkalo též „reakční“ a „zpátečnické“. Čekám, kdy tato slova zazní z úst nějakého obzvlášť pokrokového soudruha z Bruselu.

Závěr? Pokud někomu až dosud nebylo jasné, co je Evropská unie zač, pak od nynějška nemá důvod k pochybnostem. Jde o reálný socialismus. Jeho problémem, který bude též rozbuškou jeho zániku, je fakt, že je možná nominálně reálný, ale reálně zcela nerealistický.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusV obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.