26.4.2024 | Svátek má Oto


EVROPA: Evoluce vs. revoluce

12.1.2012

Uvažovali jste někdy o tom, co mění a posouvá vývoj společnosti, proč a jakým směrem? Tuto otázku pochopitelně nekladu lidem majícím to jako povolání či jako koníčka. Ti si takovou otázku musí klást povinně – a světe div se, odpovědi od nich jsou poměrně rozmanité, viz nesmírně rozsáhlá literatura na uvedené téma.

Spíše mne zajímá, jak často si takové otázky klade občan, získávající chléb svůj vezdejší naprosto odlišným způsobem, třeba technickou činností a nemající uvedené záležitosti za hobby.

Aniž bych chtěl kohokoliv popudit, předhazuji v maximální stručnosti názor svůj, co občana vzdělání technického, v dobách bolševizmu získaného – a co je nad to, pochází pouze z knih velmi nesystematicky vybíraných a čtených, tedy úvaha amatéra.

Na otázku, co posouvá vývoj společnost kladným směrem, odpovídám, že dle mého názoru je odpověď dvojí:

a) Evoluce – protože je přirozeným vývojem – člověk, rodina, obec, stát nějak koná, dochází k poznatkům, že něco funguje staletí skvěle, něco začalo mírně skřípat a něco přestalo vyhovovat díky měnícím se podmínkám a je třeba se přizpůsobit. Změny jsou pozvolné, vesměs nenásilné, i když někdy nepřijímané s jásotem, prováděné na základě zkušenosti jednotlivců, potažmo rodiny a vyšších společenství. Tudíž jsou (měly by být) vlastně apolitické. Evoluční změny nesporně posouvaly vývoj k tomu lepšímu, nebo spíše zajišťovaly nenásilný a pozvolný, konflikty nebudící posun, který udržoval společnost v rovnováze a prosperitě. Co si více přát?

b) Revoluce - ve chvílích, kdy evoluční vývoj se z nějakých příčin zadrhl, zpomalil či selhal. Jsou pak náhle negována stará pravidla, zvyky, způsoby. Obvykle to nekončívá dobře. Bortí se říše, jež fungovaly třeba nedokonale, alespoň však předvídatelně. Zůstaňme v nedávných dobách. Francouzská revoluce, nebo Velká říjnová, nebo náš komunistický puč z r. 1948 – myslí si někdo, krom komoušů, nebo francouzských nacionalistů, hrdých na vše, co odtud pochází, že to přineslo víc dobrého, než hrůz, úpadku, vraždění, mučení, ponižování? Přesto tyto děje "pohnuly dějinami". Ne však jemně a jednosměrně vpřed. Spíše prudce, neurvale, surově a hlavně - spolehlivě vždy jinam, než bylo řadovými revolucionáři míněno. A ty revoluce byly vždy levicové (omlouvám se historikům, tak to do mne vtloukalo bolševické školství – ty nelevicové totiž byly prý kontrarevolucemi a puči). Přesto z revolučních dějů zřejmě zůstane po čase i nějaký kladný efekt – poté, kdy opět nastoupivší porevoluční evoluční vývoj odstranil extrémy, mučedníci jsou zapomenuti, či adorováni, hospodářství se z revoluce jakž takž vzpamatovalo, ovčané (stádní občan, převzato), kteří se přechodně stali revolucionáři mají na pár let pocit – to jsme s nimi zametli- mohou některé věci fungovat lépe, nebo spíše k větší obecné spokojenosti.

Pak jsou tu takové "revoluce" jako ta naše, údajně sametová, kterou považuji za dobrovolné předání moci výměnou za beztrestnost bolševiků. Některé znaky revoluce to zajisté mělo a vystřízlivění "revolučních mas" se také podobá. My, kteří jsme cinkali klíči (a mnozí jsme i dělali víc), jsme na tom zhruba stejně. Navíc se smíme zatím ještě veřejně rouhat, cestovat a ....je toho ještě stále hodně, co zatím smíme. Ovšem dobrovolným vstupem do EU (ESSR) ztrácíme denně další a další práva rozhodovat svobodně o svých záležitostech. A bude hůř.

Někde v západní Evropě se totiž zřejmě poněkud zadrhl evoluční vývoj a ti "vyspělí Evropané" začali budovat socialismus, kterého my jsme se nedávno zbavili. Není divu, vždyť západní Evropě vládnou "elity", pocházející většinou z t. zv. květinových dětí – parchantů, kteří měli asi vesměs bohaté tatínky, za studium nemuseli platit, žili si nad poměry, bez práce a zahájili rebelii proti zlé kapitalistické společnosti, která jim takový život umožňovala. Soukromá poznámka, já jsem si musel v té době za reálného socializmu na skripta a na pivo vydělat skládáním uhlí z vagonů a podobně. Mně to opravdu tehdy nevadilo a nevadí ani dnes. Ale kde tehdy ty děvenky a chlapci zejména ve Francii brali jistotu, že ač sami nic nevytvořili a společnosti nic nepřinesli, mají být privilegováni? Tato generace chce dnes z Bruselu vládnout i mně - a já nesouhlasím!

Ovšem čeští "veřejnoprávní" i "nezávislí" sdělovatelé a falzifikátoři zpráv se starají o soustavnou mediální masáž.

Je to tristní, ale mnozí občané pod vlivem této masáže začínají mít plné zuby kapitalizmu, který tu však nikdy pořádně nenastal, a netuší, že jsme zpět v trošku pozměněném socializmu.

Jak z toho ven? Jak z textu vyplývá, nejsem příznivcem revolučních cest. Jít jinam evolucí - tedy s kým?

Žádná ze současných parlamentních stran není ( v případě TOP 09 a ČSSD) k tomu ochotna a (v případě ODS, VV a KSČM) ani zcela ochotna, ani zejména schopna.

Podle mého názoru s žádnou ze současných parlamentních stran evoluční cesta z této pasti nevede. Něco se zadrhlo a evoluční vývoj je nahrazen sprškou direktiv EU – čím dál nesmyslnějších. Revoluce není to pravé.

Tak pojďme občané, pokud to cítíte podobně, něco udělat. Vystoupení z EU je nezbytným prvním krokem.