8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EVROPA: Evoluce vs. revoluce

Uvažovali jste někdy o tom, co mění a posouvá vývoj společnosti, proč a jakým směrem? Tuto otázku pochopitelně nekladu lidem majícím to jako povolání či jako koníčka. Ti si takovou otázku musí klást povinně – a světe div se, odpovědi od nich jsou poměrně rozmanité, viz nesmírně rozsáhlá literatura na uvedené téma.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 12.1.2012 20:29

Nikoliv evoluce ani revoluce, ale spíše demence.

Přitáhl mne velmi zajímavý název článku, ale obsah článku už tak zajímavý nebyl.

Můj komentář: Jestliže je autor původním vzděláním skutečně technik (jako jsem i já), musí si uvědomovat dlouhodobě škodlivé důsledky svých návrhů (jinak bych mu nechal dodatečně odebrat jeho vysokoškolský diplom!) -- totiž že nemůže hledat STABILNÍ ŘEŠENÍ izolací jednoho jediného systému (tj. Evropy) od ostatních, se kterými je v interakci (která představuje tvrdý konkurenční střet!). Natož se pak snažit izolovat ekonomického trpaslíka (tj. Českou republiku) od Evropy a zbytku světa. Takové nesmysly mohou blábolit jen lidé s omezeným ekonomickým vzděláním získaným za socialismu - mezi diskutujícími je určitě naleznete sami.

Autore, domyslete prosím poctivě důsledky svých návrhů a napište o tom další svůj článek. Simulace budoucích možných stavů lze dělat jak v technické tak i společenské oblasti - to snad z vašeho vysokoškolského studia víte.

Já bych ten článek napsal i za vás, ale mně ho pan redaktor Wagner určitě nezveřejní (shodli jsme se totiž už na tom, že se neshodneme).

J. Kanioková 12.1.2012 21:31

Pravdu nemáte vy, protože je to bludný kruh.

Prostě se žilo na dluh, veškerý "blahobyt posledního desetiletí byl jen a jen na dluh (!), a teď to prasklo..

každý sám u sebe ví přesně, co je nevyhnutelné, protože jinak přijde exekutor !!! Naprosto okleštit výdaje, je-li možno, tak prodat a snažit se co nejdříve dluhy Zlikvidovat.

A teď přijde brácha, že je ještě víc zadlužený než vy. To půjdete a půjčíte si ještě víc (zvýšíte své zadlužení), abyste mu pomohl? A to ještě navíc v případě, že těch bráchů je víc?

Proboha lidi používejte zdravý rozum !!!!

M. Pivoda 12.1.2012 22:42

Proč se účastním internetových diskuzí?

Já nečtu diskuze na internetu, abych se tam něco nového dozvěděl o tématu, ale abych se vcítil do způsobu myšlení diskutujících. To jsou pro mne stále nové poznatky.

B. Rybák 13.1.2012 14:20

Re: Nikoliv evoluce ani revoluce, ale spíše demence.

Člověk nemusí být ekonomický genius aby pochopil, že současné západoevropské státy přestávají být díky svému (v americkém poválečném "skleníku" a z donedávna úspěšných neokoloniálních vztahů) přebujelému sociálnímu systému, klientelismu, nenávistnému ekologismu, svobodu omezující politické korektnosti, sebevražednému multikulturalismu, agresivnímu feminismu, stárnutí a vymírání obyvatelstva, vše rozleptávajícímu morálnímu relativizmu...,schopny konkurence se státy a národy, které nejsou zatíženy tímto parazitickým balastem (neschopnost konkurence by spolehlivě zabezpečil výskyt kteréhokoli z vyjmenovaných jevů).

Konkurence schopná nemůže být tedy ani žádná jejich složenina, protože jednotné ekonomické klima zhorší situaci v každém z nich (pro žádný stát nebude optimální) a živit bude potřeba navíc stále tučnější byrokracii bruselskou. Konkurence neschopné EU se nevyhnutelně bude (chránit) isolovat od úspěšnějšího světa, jeho silnější státy a národy budou stále více neokolonialisticky ždímat ty slabší. A proto se my musíme od EU co nejdříve politicky oddělit. Velikost EU nepomůže. I ta největší stavba postavená z "hlíny" se v dešti rozpadá. Velikost je jí spíš na překážku.

P.S. Nikdo nemluví o naší izolaci ale o našem svobodném zapojení do mezinárodní dělby práce.

P.S.1. Když např. EU uvolnila vstup "čínského textilu", pak si (svou vahou) jako protislužbu vymohla čínský nákup Aerbusů (to nám opravdu pomohlo).

M. Pivoda 13.1.2012 16:34

Chmurná perspektiva

1. Samozřejmě, že EU je na tom velmi špatně - o tom není třeba vést diskuzi. Můj hlavní argument ale je v tom, že bez EU nevyřeší Česko vůbec nic. Ani ekonomicky ani politicky. Žádná dlouhodobá pozitivní perspektiva pro Česko mimo EU neexistuje.

2. Hlavní důvod pro sjednocení Evropy nebyly ekonomické důvody, ale jako prevence dalších válek v Evropě a odstrašení i válek s neevropskými zeměmi. Tyto důvody dosud nepominuly. Kromě toho si dovolím připomenout často citovaný výrok "válka je pokračování (ekonomické) politiky jinými prostředky". Rozpad EU bude pozvánka k jejímu postupnému podmanění. Po jednotlivých částech to půjde snadněji.

Z. Průša 12.1.2012 17:22

Pryč z EU, ale jak ?

Máte naprostou pravdu, z EU vystoupit před 5 lety bylo pozdě, ale jak to asi udělá obyčejnejnej nasranej člověk ?

Přes politické strany ? Které a kdy ? Referendum není, to máme pozabíjet poslance a senátory (přiznávám se, že pokud to někdo s dostatečnou zásobou samopalů, kulometů a granátů navrhne, okamžitě jdu do toho - a myslím že jen pár lidí by zůstalo doma) ?

Jak to má teda nasranej obyčejnej člověk udělat ????

J. Anděl 12.1.2012 18:17

Re: Pryč z EU, ale jak ?

Občan může přímo vystoupit z EU tak, že se vzdá občanství země, která je členem EU. 

Nevím, jestli člověk může být bez občanství, ale nějaká země by Vám ho určitě dala.

L. Severa 12.1.2012 13:35

Kdepak z EU, spíš naopak, nebo...

„Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují,“ řekl LN Schwarzenberg

R. Langer 12.1.2012 14:57

Re: Kdepak z EU, spíš naopak, nebo...

No, myslel jsem, že je to starší, moudrý pán, ale spíš to bude starý, senilní dědek... :-(

J. Kanioková 12.1.2012 21:32

Ano, je to servilní lokaj...

P. Urban 12.1.2012 12:58

Žádné strachy

EU nám bude vládnout jen potud, nakolik jí to dovolíme. Na víc nemá, jak ukazuje současná krize.

R. Langer 12.1.2012 14:59

Re: Žádné strachy

Je fakt, že v Řecku to řízení nějak nefunguje. :-)

L. David 12.1.2012 12:15

Zapomněl jste pane Svobodo na to,

že naše milovaná EU je tak úžasně demokratická, že z ní nemůžete vystoupit jen tak, jak by se vám zachtělo.

Musíte se EU nejdříve zeptat, zda z ní smíte odejít.

A co když vám to soudruzi z Brusele nedovolí? Co pak?

J. Kos 12.1.2012 13:46

Re: Zapomněl jste pane Svobodo na to,

Potom můžete pozvat bratrské spojence !

K. Kužel 12.1.2012 18:50

Re: Zapomněl jste pane Svobodo na to,

Na to téma napsal Petr Mach knížku. Já o ní článek - tady:

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/c/137124/Chytra-horakyne-Petra-Machova.html

J. Kratochvíl 12.1.2012 9:45

Jenom malá poznámka

autorovi bych chtěl jenom připomenout, že z EU jsme již jednou vystoupili a to po roce 1948, kdy nám to oficiálně nařídil Stalin, nepřipojením se Marschallovu plánu.  Dvě generace to odnesli, chcete tuto hrubou chybu opět opakopvat? Dnes jsme svobodní a máme možnost volby. Pan autor by se měl držet svého kopyta t.j. technického vzdělání a techniky a neplést se do věcí kterým nerozum i když mezi námi té technice rozumí asi jako EU. Prohlásit EU za socialistickou to opravdu hovoří za vše. Případně doporučuji autorovi s paní Kaniokovou, Schwarzem, Prokopem, Klausem a jim všem podobným, aby se vzali za ruce a odešli někam hodně daleko nejlépe na Sibiř a tam si budovali evolucí  ten svůj opravdový kapitalismus o kterém tolik snějí a sami nevědí co to je. Tam mě vadit nebudou a myslím i většině společnosti tady určitě chybět nebudou.

L. David 12.1.2012 12:16

A co kdybyste odešel do Brusele raději vy?

P. Urban 12.1.2012 13:00

Re: Jenom malá poznámka

Marshallův plán stál na počátku EU v tom smyslu, že dokázal, že evropské státy se mohou dohodnout. Jinak ovšem EU v roce 1948 neexistovala. Ba ani žádná její předchůdkyně.

Pokud někdo uvažuje tak obecně, že podobné detaily jsou pod jeho rozlišovací úrovní, pak i jeho závěry budou pravděpodobně příliš obecné na to, aby byly používány v praxi.

J. Kratochvíl 12.1.2012 16:25

Re: Jenom malá poznámka

Marshallův plán stál na počátku v tom smyslu, že dal možnost výběru, jestli chceme patřit k západní civilizaci nebo k východní. A jistě kdybychom přijali Marshallův plán a byli součástí západní civilizace, tak bychom se později stali zakladateli nebo součástí  EU mnohem dříve než v roce 2004. Jestli nedokážete chápat historické souvislosti je pravěpodobné. že historii moc nerozumíte a tím nerozumíte ani současnosti a necháte si nabulíkovat a zmanipulovat, kdejakou lumpárnou od našich politiků, ale nejste sám, jestli vás to uklidní.

K. Kužel 12.1.2012 18:52

Re: Jenom malá poznámka

S tou západní orientací EU bych to nebral tak vážně. Barroso byl maoista zcela otevřeně, teď se trochu kamufluje.

J. Jonášek 12.1.2012 13:32

Re: Jenom malá poznámka

Rád se připojím ke zmiňované družině a uteč s ní, pokud bude kam.

A malá reakce na "Dnes jsme svobodní a máme možnost volby." Tohle snad nemůžete myslet vážně! Vezmu to od toho nejzmiňovanějšího příkladu (zdaleka ne nejdůležitějšího) - Copak se mohu rozhodnout, zda si koupím klasickou žárovku nebo nějakou "úspornou"? Mám nadiktováno, kterou si mám koupit, stejně tak výrobci, co mají vyrábět.

Copak se může zemědělec svobodně rozhodnout, co che pěstovat a prodávat? Nemá šanci, musí pěstovat něco z dotovaných bruselských titulů, jinak své pastviny může využít ke své přímé pastvě...

Mohu také kontrovat ve Vašem stylu: NEprohlásit EU za socialistickou, to opravdu hovoří za vše.

J. Kratochvíl 12.1.2012 16:29

Re: Jenom malá poznámka

Stále je lepší být nesvobodný v "socialistické" EU, než být součástí "svobodného" Ruska, jak nás tam nejmenovaný politik stále tlačí a vy mu to baštíte..

J. Kanioková 12.1.2012 21:36

To se vymyká zdravému rozumu.... co jste řekl....jste při vědomí?

V. Braun 12.1.2012 22:44

Re: To se vymyká zdravému rozumu.... co jste řekl....jste při vědomí?

Podle reakce paní Kaniokové výše  podle jejiích ostatních příspěvků lze dovodit, že paní Kanioková se již těší až bude podnikat v kapitalismu bez přívlastků pod Ruskou správou :-)

J. Anděl 12.1.2012 18:28

Re: Jenom malá poznámka

Špatně to formulujete, ač je to jenom detail: vždycky, i v té nejsvobodnější zemi, si můžete koupit jenom to, co je v nabídce.

Co je u nás omezeno je svoboda vyrábět a prodávat cokoliv. Kromě žárovek je to ještě celá řada věcí. Třeba konopí. Některé zbraně. Některá léčiva. Některé nehomologované elektrické přístroje. Nemůžete jen tak koupit v zahraničí dvdčka a tady je prodávat, musí to být dvdčka určená pro náš trh. Totéž se myslím týká třeba mobilních telefonů.

U toho, co prodávat smíte, jste omezen ve formě propagace a v informacích, které na obal smíte resp. musíte uvést.

Není toho zkrátka málo, v čem je svoboda prodejce omezena. Naproti tomu svoboda kupujícího je omezená jen nabídkou a hotovostí. Jo, v některých případech věkem (alkohol) a ve výjimečných případech ještě nějakým testem či průkazem (zbraň).

J. Kos 12.1.2012 13:47

Re: Jenom malá poznámka

OK !!!

S. Netzer 12.1.2012 9:35

Pozor, autore!

Občanské nátlakové iniciativy ("Tak pojďme občané, pokud to cítíte podobně, něco udělat") jsou fašistické, jak tvrdí Váš soukmenovec rolničkář.

:-)))

E. Heusinger 12.1.2012 9:15

Pane autore,

klidně si z EU vystupte. A můžete se stejně smýšlejícími budovat ten jediný správný kapitalismus někde v Somálsku. Tam Vám žádná vláda, žádný Brusel do toho kecat nebude.

R. Langer 12.1.2012 15:01

Re: Pane autore,

Jenom počkejte, až se toho chopí Číňani. To bude v Africe takový pořádek, že se nebudete stačit divit...

J. Schwarz 12.1.2012 8:10

Největším neštěstím

je kolektivismus a povinná "solidarita". Co by bylo špatného na tom, kdyby lidé k sobě neměli automaticky jiné povinnosti než chovat se slušně, já pán, ty pán - na základě vzájemných dobrovolných dohod? To nikomu nebrání vytvořit si "společnost"  ve které se budou vzájemně milovat, všechno nahážou na do společné kádě jako na Táboře a každý si bude nabírat "podle potřeb". Ale nesmí to být povinné a nesmí být pronásledováni ti, co odmítnou. Ano, "Táborité" se s nima nemusí bavit, to jo, ale ne používat násilí. V sexu to tak, kupodivu, jde. Ač je citový život pro většinu lidí velmi důležitý a statistiky prozrazují, že lidé žijící v partnerském svazku se dožívají vyššího věku než "singles" nikoho zatím bohudík nenapadlo, že by lásku měl mít každý zaručenu zákonem, že by na ni měl být "nárok". Tak třeba nesmělý uhrovitý mládenec by měl "právo" si alespoň jednou ročně užít s nějakou krasavicí - ty si zcela sociálně nespravedlivě hledají za partnery známé sportovce nebo úspěšné podnikatele. Uznává  se právo ženy říct ne, ať protějšek jakkoli "touží" či "trpí neopětovanou láskou".  A pokud "potřebný" sáhne k násilí, není to hodnoceno jako "náprava sociální nespravedlnosti" ale jako znásilnění. Proč to tak nejde i v pracovních vztazích? Vždyť údajně kolektivistická, spravedlivá a nesobecká levice by musela mít před pravičáky úžasnou výhodu a kdyby si budovala svůj nový svět jen ze svých sympatizantů - joj! Ráj by tu měla během jedné generace! Nebo by se alespoň zbavila iluzí o sobě samé. Howgh.