14.6.2021 | Svátek má Roland


EVROPA: Dvojí metr

10.5.2016

Návštěva Michala Haška s ruským konzulem a skupinou ruských motorkářů ze skupiny Noční vlci u památníku sovětských vojáků padlých při osvobození Brna na jaře 1945 se stala předmětem kritického odsudku značné části naší politickomediální scény. Projevila se tím atmosféra, jež dlouhodobě existuje v české společnosti, v níž platí dvojí měřítko.

Skupina Noční vlci je považována za stoupence krajně ruského nacionalismu a prezidenta Putina. To stačí k tomu, aby její cesta k uctění památky sovětských vojáků z 2. světové války byla již předem podezřelá.

Klade se tu otázka: když je kriticky posuzován ruský nacionalismus a obdobně v západní Evropě nacionalismus spojený se jménem M. Le Penové či obdobné strany v Nizozemsku a v Rakousku, proč tato politickomediální scéna přehlíží krajní nacionalismus na Ukrajině?

Taková strana Svoboda s předsedou Ťahnybokem je otevřeně antisemitská. Výrazy jako „židovské svině“ jsou běžnou součástí jejího slovníku, o povaze Pravého sektoru ani nemluvě. To, že tato krajně pravicová seskupení si vytvořila vlastní ozbrojené oddíly, není v této optice slučitelné s demokracií, ale je to zřejmě považováno za výraz vůle lidu prosazovat opravdové ukrajinské hodnoty.

K tomuto falešnému vidění dospěly vládní kruhy v EU, když uznaly pravicový převrat a protiústavní puč se svržením demokraticky zvoleného prezidenta, v nějž se změnilo původně lidové povstání na Majdanu, za legitimní projev vůle lidu. Přitom na Ukrajině trvá zkorumpovaný režim moci oligarchů, v němž se zhoršuje život prostých lidí.

V EU zřejmě také nevadí, že součástí oficiální ideologie tohoto režimu je oslava „banderismu“ a všeho, co je s tím spojeno. Stěpan Bandera byl válečný zločinec a podporovatel hitlerovského Německa.

I při vědomí rozpornosti ukrajinských dějin v době SSSR a za druhé světové války nelze takovéto ideové dědictví považovat za slučitelné se základními hodnotami EU.

V negativním posuzování Haškova počinu se jako v kapce rosy odrážejí základní problémy politiky EU – včetně ČR – ve vztahu k Ukrajině a Rusku s jejím dvojím měřítkem.

Na tuto epizodu lze vztáhnout slova z písně Jiřího Suchého „malé věci řešme ruky mávnutím“, ale skutečné problémy ve vztazích EU–Rusko–Ukrajina, jež se týkají i ČR, tak řešit nelze.

I z těchto hledisek je třeba se zamyslet nad Haškovým počinem, jednostranný odsudek tu namístě není.

Autor byl poslancem ČSSD

Právo, 7.5.2016Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.