9.12.2019 | Svátek má Vratislav


EVROPA: Daňoví poplatníci Evropský parlament nezajímají

21.5.2010

Podle zakládajících smluv EU musí mít Evropský parlament - který jinak úřaduje v Bruselu - dvanáct zasedání ročně ve Štrasburku na francouzsko-německých hranicích. Tisíce úředníků a stohy lejster se tak dvanáctkrát do roka stěhují na čtyři dny z Bruselu do Štrasburku a pak zase zpět. Evropské daňové poplatníky to podle nejstřízlivějších odhadů přijde každý rok na více než 200 milionů eur. Všechny dosavadní pokusy o zrušení štrasburkého sídla, jehož existence nemá žádný rozumný podklad, dosud narazily na zájmy především Francie a Německa, které vždy takové iniciativy zablokovaly. Jde prý o symboliku německo-francouzského poválečného usmíření. A také město Štrasburk z tohoto pojízdného cirkusu dost slušně profituje.

Právě v tomto týdnu se projednával kalendář zasedání Evropského parlamentu na rok 2011. Britský konzervativec Ashley Fox přišel s velmi mírným pozměňovacím návrhem: aby byla alespoň dvě plenární zasedání v září 2011 ve Štrasburku spojena do jednoho. Návrh byl přitom napsán tak, aby zůstala formálně zachována podmínka dvanácti oddělených plenárních zasedání, takže neodporoval smlouvám a byl hlasovatelný. Už jen tato změna by ušetřila jedno stěhování, a tudíž cca půl miliardy korun z evropského rozpočtu. Europarlament tento velmi nevinný, vlastně kosmetický návrh odmítl. Proti se postavily frakce EPP (Evropská lidová strana) a S-D (Sociální demokraté), kde mají Německo s Francií tradičně nejsilnější slovo. A co Češi? Europoslanci ODS hlasovali pro návrh, stejně jako paní Roithová z KDU a dva komunisté. Zato kolegové z ČSSD srazili kufry a hlasovali pěkně poslušně proti, podle svého předsedy, německého sociálního demokrata Schulze. Hlavně že mají funkcionáři EU dnes plná ústa řečí o nutnosti fiskální disciplíny a šetření. Skutek utek.

A aby toho nebylo dost, na témže zasedání si tentýž Evropský parlament - opět převážně hlasy EPP a S-D - schválil zvýšení příspěvků na osobní asistenty o 1500 eur měsíčně (ODS byla proti). Proč? Europoslance prý čeká větší objem práce, který přináší nové pravomoci europarlamentu v Lisabonské smlouvě. Tak to už nepotřebuje vůbec žádný komentář.

Poslanec Evropského parlamentu za ODSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.