7.12.2019 | Svátek má Ambrož, Benjamin


EGYPT: Slovo k volbám

1.12.2011

Chystáte-li se začátkem ledna do některého ze sinajských letovisek, budete svědky parlamentních voleb.

Konkrétně 3. ledna 2012, kdy se bude hlasovat v obou částech poloostrova. Volby zahájené dnes (28. 11. 2011) jsou časově poměrně komplikované. Volí se dvoukolově, přičemž první kolo ve třech fázích. Všech 27 governorátů bylo rozděleno do tří devítičlenných skupin. Úvodní fáze se mimo jiné týká metropole a některých velkých měst Dolního Egypta (Alexandrie, Port Said), druhá fáze je na programu 14. prosince (mj. Asuán, Gíza, Suez) a závěrečná první úterý po Novém roce.

Tím ovšem tato demokratická procedura nekončí. Pokud vše půjde podle plánu, čeká Egypťany hlasování v druhém kole voleb, podle místa bydliště 21. prosince nebo 10. ledna. To jsme zatím hovořili o volbách do dolní sněmovny – Lidového shromáždění.

Mezi 29. lednem a 11. březnem čeká obyvatelstvo na obou březích Nilu a pod magickými štíty Sinaje rovněž třífázový a dvoukolový výběr kandidátů do Šúry – horní komory káhirského parlamentu.

Máme se výsledků obávat?

A proč tuto otázku vůbec pokládám?

Z jednoduchého důvodu. Zřejmě podle pořekadel o zakázaném ovoci a bližší (islamistické) košili než kabátu (západního liberálního střihu) se Egypťané rozhodli preferovat strany tak či onak napojené na Muslimské bratrstvo, které jistě představovat netřeba. Demoskopický výzkum z tohoto měsíce (listopad 2011), vypracovaný Al Ahram Centre for Political ans Strategic Studies a Danish – Egyptian Dialoque Institute, vykázal jasná čísla: strana FJP (Svobody a spravedlnosti – jak vznešený a ušlechtilý název), založená Muslimským bratrstvem, by obdržela 35,7% hlasů. Nová wafdistická strana (NWP) na druhém místě by mohla počítat s 26,2 procenta.

Co říci k NWP?

Jde o sekulární partaj nacionálně-liberálního směru. To samo o sobě může znít alespoň jednomu uchu každého z nás libě, leč nejásejme předčasně. Především: NWP je ve volební koalici s FJP – a není těžké odhadnout, kdo bude v tomto uskupení hrát první housle.

Kromě toho: názory některých představitelů NWP jsou takového druhu, že by si slušný člověk mohl povzdechnout: to jsem se snad přeslechl.

Namátkou: Usáma bin Ládin je americký agent. 11. září 2011 je dílem CIA a Mossadu. Holocaust neboli vyvraždění šesti milionů Židů je ve své podstatě lež.

Přidáme-li k tomu děsivé vyjádření, které přinesl izraelský server INN.com, pak pochopíme, proč byla výše uvedená otázka položena. Jakkoli zní povzbudivě, že FJP za hlavní zdroj příjmů státního rozpočtu považuje peníze získané z turistického ruchu, ty nejhorší obavy vyvolává páteční (25. 11. 2011) shromáždění stoupenců Muslimského bratrstva v Káhiře, které se neslo v duchu hesla "Jednoho dne zabijeme všechny Židy".

Zatímco vysoký představitel NWP, místopředseda partaje Ahmed Ezz el-Arab, říká, že holocaust je lež, tak Muslimské bratrstvo, favorit demokratických voleb, slibuje holocaust nový – a tentokrát totální.

To že mají být, v případě volebního úspěchu, úcty a respektu hodní partneři stojící v čele jedné z nevýznamnějších zemí regionu?

Proto takové obavy – nejen z nadcházejících voleb, ale z celkového vývoje v Egyptě po svržení prezidenta Mubaraka.

Stejskal.estranky.czOVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.