23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


EGYPT: Školní rok začne letos 23. září

2.9.2017

Objevily se na pláži s taškami na zádech; vzápětí je odložily do písku a šly prodávat (obr. níže). Beduínské děti v sinajské Tabě. Kam chodíte do školy? ptám se. Do Nuweiby.

Vzpomněl jsem si na jejich nelehký úděl, když jsem se probíral zprávami z Egypta a dočetl se, že letos tam školní rok začne 23. září. Přinese jednu změnu.

Bude zrušeno vydávání osvědčení o základním (šestiletém) vzdělání, a to v rámci reformy národního vzdělávacího systému, kterou prosazuje ministr školství Tarik Shawky. Co to znamená? Že žáci obdrží (maturitní) diplom až po absolvování střední školy.

Server Ahramonline vysvětluje, že základní škola v Egyptě je šestiletá. Po ní následuje tříletá přípravná fáze, pak střední škola. Ta je uzavřena zkouškou Thanaweya Amma – certifikát o jejím úspěšném zvládnutí je podmínkou k přijetí na vysokou školu.

Další změnu chystá ministerstvo školství na rok 2018/2019. Týká se zkoušek na středních školách, kde bude zaveden systém GPA (Grade Point Average) používaný mj. ve Spojených státech a jinde na Západě. Nahradí současný model, kdy jsou studenti hodnoceni na základě výsledků zkoušek, kterým se musí podrobit pouze na konci školního roku.

A když už je řeč o Egyptě, připomeňme, že jeden ze dvou nejdůležitějších muslimských svátků, Eid al Adhá – Svátek oběti (během něhož jsou ve velkém obětována – zabíjena – zvířata, většinou ovce nebo kozy), připadá letos na období mezi 31. srpnem a 4. září. Což znamená, že bude-li někdo v té době pobývat v muslimském světě, může slavení toho svátku zažít.

bedu1

Přišla ze školy a začala jí druhá směna. Místo psaní úkolů prodej zboží turistům na pláží. Beduínská školačka v Tabě. Snímek pořízen před sedmi lety, dnes už je z ní velká slečna. Možná podobná té na dalším záběru. (Foto LS)

bedu2

Celá v černém. Beduínská slečna prodejkyně s nádhernýma očima na pláži tabské riviéry. (Foto LS)

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.