21.10.2019 | Svátek má Brigita


EGYPT: Kandidát na prezidenta zatčen

27.1.2018

Zatímco u nás řešíme, jestli vyzyvatel prezidenta Zemana v boji o Hrad uspěl či neuspěl v jednom předvolebním televizním kabaretu, jinde mají lidé ve stejné pozici vážnější starosti.

Také v Egyptě končí letos mandát stávajícímu prezidentovi Sisimu. Volby jsou na obzoru, jejich jízdní řád je stanoven, zbývá se přihlásit. Což ovšem může také znamenat, že můžete být zatčeni. Tedy v případě, že jste aktivním vojákem, případně sice bývalým, ale nemáte od armády potřebné schválení. Neboť armáda musí být apolitická.

V Egyptě jsou v něčem benevolentnější (viz*), ale v něčem přísnější než my. Kandidáti musí projít lékařskou preventivní prohlídkou (obr. 2). Při ní se zkoumá jejich tělesný i psychický stav, aby se zjistilo, zda nějaký zdravotní problém nebude mít negativní vliv na výkon funkce potenciální hlavy státu. Pokud jde o příslušníky armády, ti nesmějí kandidovat vůbec. Jeden důstojník se o to pokusil – a byl poslán na šest let do vězení. Řeč je o plukovníku Ahmedu Konsowovi. Ten oznámil svoji kandidaturu v listopadu 2017 – a nedlouho poté byl zatčen a později odsouzen. Důvod: Vojenské osoby v Egyptě se ze zákona nesmějí politicky angažovat a přesně to Konsowa podle žaloby udělal – v předvolebním videoklipu prezentoval své politické postoje.

Podobnou zkušenost, zatím tedy „jen“ zatčení, má někdejší náčelník egyptského generálního štábu generálporučík Sami Anan (obr. 3). Ten oznámil svoji kandidaturu v sobotu 20/1 – nedlouho poté, co tak učinil stávající prezident. Anan tvrdí, že se ze svazku armády vyvázal, ta to ovšem popírá. Generál by zatčen v úterý (23/1), podle informace webu „Hlavné správy“, abychom si na blogu užili trochu slovenštiny, se věci mají takto: Armáda oznámila, že

... bude vyšetrovať Anána za údajné falšovanie dokumentov a porušovanie armádnych predpisov. Vo vyhlásení umiestnenom na sociálne médiá ozbrojené sily taktiež obvinili Anána z “otvoreného poburovania” proti armáde a z toho, že chce vraziť klin medzi ňu a verejnosť. Podľa armády si tiež Anán nežiadal od nej povolenie pred tým, ako oznámil zámer kandidovať vo voľbách 27. - 28. marca.

Tak to máme druhého muže v uniformě, jehož pokus postavit se Sisimu skončil s pouty na rukou. Další to vzdali „dobrovolně“. Jmenovitě bývalý premiér Ahmed Šafiq a někdejší poslanec parlamentu Anwar Sadat, synovec exprezidenta Sadata.

Tím se počet protikandidátů Sisiho povážlivě ztenčil. Ve hře zůstával právník a lidskoprávní aktivista Khaled Ali, který se měl definitivně rozhodnout. Stalo se. V době přípravy tohoto textu (středa 24/1 večer) přinesl web agentury Reuters zprávu, že i on kandidaturu vzdává, neboť podmínky negarantují férovou soutěž (obr. 1).

Pravděpodobně jistým oponentem Sisiho je v této chvíli pouze jeden muž – Mortada Mansour, šéf prvoligového fotbalového klubu FC Zamalek Káhira.

* V Egyptě potřebuje zájemce o kandidaturu na prezidenta podpisy 20 poslanců Sněmovny reprezentantů nebo 25 tisíc občanů z alespoň 15 guvernorátů, přičemž v každém z nich jich musí mít minimálně tisíc.

Pokračování příště ...

****

Sisi1

obr. 1/ Středa 24. ledna 2018 večer. Agentura Reuters oznamuje, že Khaled Ali (na snímku) vzdává kandidaturu do voleb o úřad prezidenta.

Sisi2

obr. 2/ Prezident Sisi (vlevo) v oční ambulanci.. Právě absolvuje povinnou předvolební lékařskou prohlídku. (Zdroj: Ahramonline)

Sisi3

obr. 3/ Generálporučík Sami Anan, bývalý náčelník generálního štábu egyptských ozbrojených sil. Chtěl kandidovat na prezidenta - a byl zatčen.(Zdroj. Ahramonline)

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.