16.10.2019 | Svátek má Havel


EGYPT: K masakru na Sinaji

27.11.2017

O hrůzostrašném teroristickém útoku v sinajském městě Bir Al Abd jsem se dozvěděl za zvláštních okolností. Přišel k nám po vyučování desetiletý vnuk Tom, s nímž už léta jezdíme do Egypta na dovolenou.

Oba jsme vášnivými šnorchlaři v korálovém moři.

Požádal mě, jestli by mohl jít na chvíli na PC. Říkám ano, ale ještě se podívám na poštu a na zprávy, jestli náhodou nezmizel náš svět, žertoval jsem.

Po otevření jednoho ze zpravodajských webů mě však humor přešel. Titulek hlásal tu hrůzu - v té chvíli na dvě stovky mrtvých, desítky zraněných.

Ukázal jsem to Tomovi a zprávu doprovodil slovy:

Když jsi byl hodně malý, jezdili jsme s babičkou k moři právě na Sinaj. Je to nádherná destinace se super korály. Pak přišel čas, že bys mohl létat s námi, a v tom okamžiku jsem rozhodl, že i když Sinaj milujeme, s tebou budeme navštěvovat bezpečnější místa v Egyptě. Proto jsme všichni tři jezdili do Safagy a Marsy Alam a na Sinaji jsme od té doby nikdy nebyli. Důvodem je to, co se stalo dnes – a najel jsem kurzorem na děsivý titulek. Záleželo nám na prvním místě na tom, abys byl ty a my s tebou v bezpečí.

Pak jsem ho pustil ke computeru a přemýšlel o tom, co se stalo. Že se opět objeví výzvy o potřebě společného boje proti terorismu, o koalici „všech se všemi“. Je to ale na Blízkém východě reálné? Spojí se arabské státy s Izraelem, Západem a Ruskem podobně jako Spojenci za války proti Hitlerovi?

Nikoli – z řady důvodů. Těžko se plnohodnotně spojit v boji proti terorismu s někým, kdo s jedněmi teroristy válčí, ale s jinými vyjednává. Těžko se spojit do smysluplné aliance proti terorismu s někým, kdo teroristy podporuje, financuje a vyzbrojuje.

To vše se na Blízkém východě děje – a proto budou všechny výzvy v boji proti terorismu částečné pokrytecké a boj proti terorismu polovičatý. Je to stejně absurdní, jako kdybychom za války vyhlásili válku Hitlerovi a současně podporovali zbraněmi jednotky SS.

Nebudu tajit, že jsem terorem spácháným v pátek 24/11 v té části světa, kterou má obzvlášť rád, hluboce otřesen.

Stejně tak otřesen jsem ale výrokem šéfa íránských Revolučních gard generálmajora Mohammada Alího Džafarího, který ve čtvrtek 23/11 na tiskové konferenci, kde obhajoval podporu a vyzbrojování libanonské teroristické orgabizace Hizballáh, bez uzardění pravil, že jakákoli nová válka (v regionu – LS) povede k vyhlazení sionistického režimu, tedy k likvidaci Izraele (any new war will lead to the eradication of the Zionist regime).

Něco takového tu už minimálně jednou bylo. To když egyptský vůdce Násir hovořil o totální válce proti Izraeli.

Je to tento způsob uvažování, který způsobil, že v regionu nevládne trvalý mír a proč boj proti terorismu nemůže být z podstaty věci tak účinný, jak by bylo žádoucí.

***

sinaj 1

Nad šipkou pozice města Bir Al Abd (Abed), východně od Suezského kanálu. Další místo na mapě světa, kde teroristé způsobili ďábelské zlo. Nevinným lidem z vlastního společenství. Muslimové vraždili muslimy. (Podklad Google Maps)

sinaj 2

Solidarita v Izraeli - zemi, která má s arabským terorismem ty nejděsivější zkušenosti. V pátek 24/11 večer byla radnice v Tel Avivu osvětlena v barvách egyptské státní vlajky. Bylo to někdy obráceně, v jakékoli arabské zemi? (Zdroj: Jpost.com)

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.