3.10.2023 | Svátek má Bohumil


DIPLOMACIE: Provokace na nejvyšší úrovni

19.9.2022

Twitter chilského ministerstva zahraničních vztahů přinesl 15. září 2022 převzatý post informující, že tamní prezident Gabriel Boric přijal pověřovací listiny od pěti nových velvyslanců. Jde o diplomatické zástupce Švédska, Belgie, Německa, Švýcarska a Saúdské Arábie.

V předsálí ovšem čekalo diplomatů šest. Tím šestým byl nový izraelský ambasador Gil Artzyeli. Krátce předtím, než měl předstoupit před hlavu hostitelské země, stalo se něco v diplomacii nehorázného. Za velvyslancem přišla ministryně zahraničí Antonia Urrejola a sdělila mu, že kvůli čerstvému incidentu, při němž při operaci izraelské armády zemřel 17letý palestinskoarabský teenager, ho prezident nepřijme. Předání pověřovacích listin se odkládá. Gilu Artzyelimu nezbylo než se otočit a zamířit zpět na ambasádu v městské čtvrti Las Condes patřící do santiagské metropolitní oblasti.

Ve starých dobách vedly takovéto provokace a urážky zástupce jiného státu k válečnému konfliktu. Dnes něco takového nehrozí, a nejen kvůli obrovské geografické vzdálenosti přes 13 tisíc kilometrů. Ovšem skandál to je a ne ledajaký.

Chilské ministerstvo zahraničí si ovšem bylo nepřijatelnosti tohoto nepřátelského aktu, jehož strůjcem byl jejich prezident, velice dobře vědomo. Server The Times of Israel, který o incidentu informoval („Chile reschedules ceremony to accredit Israeli ambassador after diplomatic incident“/18. 9. 2022), uvedl, že ještě téhož dne byl izraelský velvyslanec pozván na chilské ministerstvo zahraničí, kde se setkal s náměstkyní ministryně Ximenou Fuentes Torrijo a dočkal se omluvy. Podle jeho slov se chilská strana několikrát omluvila a diplomaticky dodal: „Dnes dopoledne to moc příjemný incident nebyl, ale jsem Izraelec a Žid a náš lid prošel za posledních čtyři tisíce let horšími věcmi. Incident z dnešního dopoledne překonáme pro dobro Chile, dobro Izraele a v zájmu našich bilaterálních vztahů.“

S menším pochopením se ovšem setkala provokace chilského prezidenta v samotném Izraeli. Velvyslanec Jorge Carvajal byl povolán z Tel Avivu do Jeruzaléma na ministerstvo zahraničí, kde se mu dostalo pokárání. Ještě předtím ministerstvo zahraničí v Jeruzalémě sdělilo, že „Izrael pohlíží na prapodivné a bezprecedentní chování Chile velmi vážně“ a že něco takového poškozuje vztahy mezi oběma zeměmi. Zmíněná chilská náměstkyně MZV Ximena Fuentes Torrijo se spojila s generálním ředitelem izraelského MZV Alonem Ušpitzem a znovu se za incident omluvila. Podle dostupných zpráv předá izraelský velvyslanec pověřovací listiny prezidentu Boricovi později. Některé zprávy hovoří o 30. září, jiné o měsíci říjnu.

Zbývá odpověď na otázku, co to prezidenta Chile popadlo a proč se tak zachoval? Vysvětlení je prosté. Boric je levicový politik orientovaný silně protiizraelsky a jednostranně propalestinsky; takový byl předtím a počíná si tak i jako prezident, bez ohledu na diplomatický protokol. Kromě jiného je podporovatelem hnutí BDS. Protiizraelská nenávist nese své nechutné ovoce.

Pikantní je, že se rozcházejí zprávy o tom, na jaký incident vlastně chilský prezident reagoval. Brazilský server NoticiasR7 napsal („Presidente do Chile se recusa a receber embaixador de Israel“/15. 9. 2022), že rozhodnutí Borice ambasadora nepřijmout souviselo „s akcemi izraelské armády v Gaze“. Chilské ministerstvo zahraničí v odpovědi na dotaz tamního serveru Ex-Ante uvedlo, že předání listin bylo přesunuto na jindy, protože „dnešek je velmi citlivým dnem kvůli úmrtí nezletilého v Gaze“.

Problém je ovšem v tom, že toho dne v Pásmu Gazy k žádnému úmrtí nezletilého, které by způsobila izraelská armáda, nedošlo. Jak se záhy ukázalo, nejvyšší chilská místa měla na mysli jiný případ.

Ve středu 14. září 2022 byl v nárazníkové zóně u bezpečnostní zdi na severu Samaří (Západní břeh Jordánu) hlášen incident, který měl za následek smrt izraelského majora Bara Falaha. Do zóny vstoupili dva ozbrojení palestinští Arabové s cílem zaútočit na izraelské vojáky. Když byli odhaleni, zahájili palbu. V nastalé přestřelce byli Arabové, Ahmed Abed a Abdul Ahman Abed, oba z obce Kafr Dan, zlikvidováni a jak již uvedeno, o život přišel i major Falah. Během navazující protiteroristické operace v oblasti Kafr Danu útočili na izraelské vojáky střelbou a zápalnými lahvemi arabští ozbrojenci, z nichž jeden, sedmnáctiletý Oday Salah, byl zasažen a zemřel. Smrt tohoto militanta posléze tak dojala chilského prezidenta, že kvůli tomu vyvolal diplomatický skandál.

Za zmínku také stojí zpráva otištěná na serveru Ex-Ante, že hnutí Hamas vládnoucí v Pásmu Gazy vládě prezidenta Borice za to, že nepřijala pověřovací listiny izraelského velvyslance, adresovalo své poděkování. Chilský prezident tak svým nediplomatickým počinem dosáhl jediného: v zájmu jakýchsi vyšších cílů dobře posloužil teroristům.