7.5.2024 | Svátek má Stanislav


CIA: Rusko ovlivnilo americké volby

15.12.2016

Poslední pokus, jak vyšachovat Donalda Trumpa z jeho cesty do Bílého domu, se jmenuje „ruská karta“. Rusko se podle zprávy CIA snažilo ovlivnit výsledek amerických voleb. Zdá se, že bylo úspěšnější než média.

Je poměrně velmi dobře známou skutečností, že v analýzách sympatií k osobě budoucího amerického prezidenta zvítězil Donald Trump pouze v Rusku. Všude jinde ve světě si lidé přáli vítězství Hillary Clintonové. Kandidáta republikánů označil ruský prezident za „zajímavého chlapíka“.

Je vůbec zajímavé, jak do letošních prezidentských voleb v USA zasahovaly dvě nejmocnější zpravodajské sítě. Těsně před volbami to byla FBI, která oznámila, že bude zkoumat novou skupinu mailové korespondence demokratické kandidátky. Tím způsobila velkou nevoli příznivců demokratů, kteří vinili FBI z pokusu ovlivnit výsledek voleb.

Nyní, měsíc po volbách, zveřejnila CIA informace o tom, že se Rusko pokusilo ovlivňovat volby amerického prezidenta. Trump tvrzení CIA označil za nesmysl, přesto se obě komory amerického Kongresu budou zřejmě zprávou CIA zabývat. Barack Obama chce mít ještě před koncem svého úřadu k dispozici výsledek vyšetřování. Současně se ozvali i někteří volitelé, kteří budou za několik dní hlasovat o novém americkém prezidentovi, že „nevědí“, zda budou pro Trumpa, ve světle zprávy CIA, hlasovat. Existuje tak pro některá média „lákavá“ možnost, že by volitelé nehlasovali pro Trumpa a zvolili „někoho jiného“. V angloamerických médiích se podle msn.com dokonce několik dní diskutovalo na téma, že Trump odmítne převzít prezidentský úřad, protože vlastně ani „nechce být prezidentem“.

Hra ruskou kartou pokračovala i po oznámení, že si Trump vybral jako svého ministra zahraničí představitele společnosti ExxonMobil Rexe Tillersona, a to kvůli jeho “těsným vazbám” na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten mu v roce 2013, tedy ještě před ruskou intervencí na Ukrajině a anexí Krymu, udělil Řád přátelství. Republikánský senátor John McCain řekl, že „Putin je zločinec, tyran a vrah“ a každý, kdo ho popisuje jinak, je lhář.

Nicméně neúspěch americké zahraniční politiky, který se výrazně projevil v druhém funkčním období Obamy, přímo souvisí s chybnou strategií zejména na Blízkém a Středním východě. I ukrajinská krize zastihla Obamu nepřipraveného. V této krizi navíc přenechal „řešení“ na francouzsko-německém tandemu Merkelová-Hollande s pro Západ de facto nulovým výsledkem. Snaha „vysvětlit“ porážku Clintonové „rejdy ruských špionů“ je posledním pokusem washingtonského establishmentu Trumpovi cestu do Bílého domu co nejvíce zkomplikovat. Pokud by ale bylo pravdou, že ruské aktivity v USA skutečně pomohly Trumpovi k vítězství, bylo by to naprosto nevídaným úkazem, že ani spojená americká média, až na malé výjimky stranící Clintonové, totálně v mediální „válce“ s ruskými tajnými službami neuspěla.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz