8.2.2023 | Svátek má Milada


BRUSEL: Tento týden v EU (46)

19.1.2023

EU a NATO chtějí prohloubit spolupráci. Mise EUCAP Sahel Mali bude prodloužena. Podle Fialy Unie prochází sebereflexí a mění se k lepšímu. EU bude mít druhý kosmodrom.

Úterý 10. ledna 2023
EU a NATO podepsaly v pořadí třetí společné prohlášení, které nastiňuje základní směry vzájemné spolupráce. Dokument, který mimo jiné reaguje na ruskou agresi na Ukrajině a „vzrůstající asertivitu“ Číny, slibuje posunout partnerství signatářských organizací na vyšší úroveň.

Rada EU rozhodla o prodloužení civilní mise EUCAP Sahel Mali v Bamaku do 31. ledna 2025. Mise, zahájená v lednu 2015, poskytuje podporu a poradenství malijským bezpečnostním složkám při provádění bezpečnostních reforem.

V Bruselu došlo k prvnímu zasedání nově vytvořené Platformy pro pracovní migraci. Ta je složená ze zástupců členských států a Komise a má napomáhat migraci kvalifikovaných pracovníků ze třetích zemí do EU.

Předseda vlády Petr Fiala v rozhovoru pro ČTK uvedl, že Evropská unie na pozadí války na Ukrajině prochází sebereflexí a mění se k lepšímu. Dokáže se prý mnohem méně zabývat detaily a mnohem více se shodnout v klíčových hodnotových věcech

Středa 11. ledna
V budově Evropského parlamentu v Bruselu proběhl ceremoniál u příležitosti prvního výročí úmrtí bývalého předsedy EP Davida Sassoliho.

Čtvrtek 12. ledna
Byly uveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, provedeného na podzim 2022 pro Evropský parlament (EP Autumn 2022 Survey: Parlemeter). Vyplývá z něj mimo jiné, že obyvatelé EU se nejvíce obávají vzrůstajících životních nákladů (93 %) a sociálního vyloučení (82 %) a dále také klimatických změn (81 %), rozšíření války na Ukrajině do jiných zemí (81 %) a jaderné katastrofy (74 %). Členství v EU prý vnímá pozitivně 62 % jejích obyvatel.

Pátek 13. ledna
Byl otevřen první plnohodnotný kosmodrom v kontinentální části EU, a to Spaceport Esrange u švédské Kiruny. Zařízení před svým přebudováním sloužilo pro suborbitální lety. Doposud měly EU a její členské státy v rámci svých společných vesmírných aktivit k dispozici v rámci Unie jen kosmické centrum ve vzdálené Francouzské Guayaně.