2.8.2021 | Svátek má Gustav


BLÍZKÝ VÝCHOD: Vakcíny pro Palestince (2)

23.6.2021

Ten příběh bychom si měli dobře zapamatovat. Ukazuje skutečný obraz toho, jak jsou jednání a vztahy mezi Palestinskoarabskou autonomií (PA) a Izraelem komplikované.

Palestinští Arabové nejenže jsou mistry v promarnění příležitostí, ale také v politizaci čehokoli. Nejnověji vakcín proti covidu-19.

Izraelské servery se znovu vrací k páteční (18/6) kontroverzi, o které jsem psal včera. Připomeňme to nejpodstatnější.

PA se v dubnu dohodla se společností Pfizer na dodávce velkého množství vakcín. Ty však nebudou zaslány bezprostředně, ale za řadu měsíců, hovoří se o září či říjnu.

Izrael využil příznivé situace ve vlastním očkovacím programu a nabídl PA pomocnou ruku. Dodá jí 1 mil až 1,4 mil dávek - s tím, že až PA obdrží své dávky objednané na jaře, Izraeli je vrátí.

PA souhlasila a v pátek bylo prvních 100 tisíc dávek předáno. První zásilka obsahovala vakcíny, jejichž doba expirace se blížila ke konci (konec června); šlo o to, aby byly využity a nepřišly nazmar (což se nyní zřejmě stane). Palestinští Arabové měli 12 dnů na to, aby je aplikovali. Místo toho, aby tak učinili, celou věc nechutně zpolitizovali a vyvolali kontroverzi.

Dlužno dodat, že další dodávky měly termín použitelnosti konec července.

Jak uvádí server Times of Israel (večer 19/6), podle izraelského ministerstva zdravotnictví palestinskoarabská strana znala všechny podrobnosti týkající se dodávek vakcín (včetně data expirace) a s dohodou souhlasila.

Po několika hodinách bylo ale všechno jinak. Podle nejmenovaného zdroje, kterého citoval web listu Haaretz, zrušila PA dohodu kvůli kritice ze strany veřejnosti, přičemž záminkou byla zmíněná doba expirace u první dodávky (konec června). Úřady PA byly podrobeny tvrdé kritice na sociálních sítích, kde se bezdůvodně psalo o podřadných vakcínách, bylo naznačováno, že nemusí být účinné (a podobné nesmysly).

Times of Israel cituje televizní Channel 12, podle kterého představitelé zdravotnictví PA považovali dohodu za „politický, zdravotní a etický skandál“ a pokud by dohoda byla realizována, vedlo by to ke „zdravotní katastrofě“. (Přehánění šlo Arabům vždycky příkladně.)

Tady už hysterie hraničí s paranoiou.

Přidala se i teroristická skupina Lidová fronta pro osvobození Palestiny, která označila dohodu za ponižující a tvrdila, že kvůli ní mohly být poškozeny lidské životy.

Překvapené izraelské ministerstvo zdravotnictví mohlo pouze opakovat, že vakcíny jsou v naprostém pořádku a ve všech ohledech shodné s těmi, které jsou aplikovány občanům Izraele.

České přísloví říká: za dobrotu na žebrotu. Izrael chtěl PA pomoci s očkováním (jsa světem soustavně plísněn za to, že tak nečiní, ačkoli zdravotnická péče týkající se palestinských Arabů je dle dohod z Oslo plně v kompetenci úřadů PA), a když nabídne pomocnou ruku, je obviňován div ne z „covidové genocidy“.

Výstižně to vyjádřila v komentáři pro web Jerusalem Postu v sobotu 19/6 v noci politická analytička Maayan Yaffe-Hoffmanová: PA se střelila do vlastní nohy.

Dokud bude v myšlení palestinských Arabů převažovat zavilá protiizraelské nenávist, hysterie, chorobná podezíravost a iracionální přístup k realitě, trvalý mír mezi nimi a Izraelci bude patřit do kategorie nedostižných snů.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.