28.5.2022 | Svátek má Vilém


BLÍZKÝ VÝCHOD: Vakcíny pro Palestince (1)

22.6.2021

Izrael se stal terčem kritiky za to, že není aktivní, pokud jde o očkování palestinských Arabů proti covidu. Jednak to není tak úplně pravda, jednak není povinen starat se o populaci Palestinské autonomie (PA).

Zdravotnictví v PA mají podle dohod z Oslo na starosti úřady autonomie.

Dodejme, že Izrael zorganizoval očkování pro 100 tisíc palestinských Arabů; jde o ty, kdo jezdí do Izraele za prací. Navíc očkoval Araby žijící ve východní části Jeruzaléma.

Nová Bennettova vláda udělala v pátek 18. června vstřícný krok. S PA podepsala smlouvu o dodávce milionu až 1,4 milionu dodávek proticovidových vakcín – s tím, že až později dostane ze zahraničí vakcíny PA, část z nich Izraeli vrátí. PA měla podle plánu obdržet „své“ vakcíny v září nebo říjnu. Nyní měla tedy šanci očkovat obyvatele s předstihem, byť i v minulých týdnech se v PA očkovalo. Zprávy hovoří o celkově více než 430 tisíc, kteří obdrželi první dávku, a o asi 260 tisících, kteří mají za sebou druhou injekci. V této statistice je i oněch 100 tisíc naočkovaných Izraelem.

Je vcelku logické, že Izraelci uvolnili ze svých zásob vakcín Pfizer nejprve ty, kterým na konci června a července končí expirační doba. Pokud by byly úřady autonomie dostatečně aktivní, těmito vakcínami by své obyvatelstvo stihly první dávkou naočkovat.

V pátek 18. června byla dohoda podepsána a na území autonomie dodal Izrael prvních 100 tisíc vakcín. Jakkoli při převzetí nechyběly stisky rukou a úsměvy, o několik hodin později bylo všechno jinak.

Premiér PA Mohammad Shtayyeh nařídil, aby byla dohoda s Izraelem zrušena a první zásilka vrácena. S poukazem na to, že datum použitelnosti vakcín se blíží ke konci.

Připomeňme, že vakcíny byly dodány 18. června, přičemž s těmi, jejichž expirační doba je nejkratší, se mohlo očkovat ještě 12 dní, s dalšími pak ještě celý červenec. Server Ynet uvedl, že u dalších dodávek by byl konec použitelnosti delší – řádově v měsících.

Co k tomu dodat? Snad jen uvést slova nejmenovaného úředníka izraelského ministerstva zdravotnictví, jehož vyjádření pro izraelský Armádní rozhlas citoval server Times of Israel: „Nevíme, co chtějí, vakcíny jsou v pořádku.“

A tak je to, pokud jde o palestinské Araby a jejich politiku, v podstatě se vším.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.