19.3.2024 | Svátek má Josef


BLÍZKÝ VÝCHOD: Sýrie po odchodu Američanů

23.10.2019

Vlnu kritiky, domácí i mezinárodní, vyvolalo rozhodnutí prezidenta Trumpa stáhnout všech pár tuctů amerických vojáků z jejich stanovišť na syrsko-turecké hranici.

Tento nepatrný kontingent údajně bránil Ankaře uskutečnit její dávné plány na obsazení severní Sýrie, dlouho kontrolované kurdskou domobranou nepřátelskou vůči Turecku.

Kurdové byli ovšem posledních pět let spojenci Washingtonu v boji s teroristickým Islámským státem. Ačkoli mezi kurdskými oddíly a Amerikou neexistovala žádná závazná dohoda, Trumpovo rozhodnutí bylo většinou komentátorů označeno jako zrada spojenců.

Motivace nečekaného rozhodnutí amerického prezidenta, stejně tak jako odpověď na otázku, zda tímto rozhodnutím umožnil Turecku zahájit vpád do Sýrie, zůstávají zatím záhadou.

Viceprezident washingtonské zahraničněpolitické rady Ilan Berman se domnívá, že logika prezidentova rozhodnutí je srozumitelná. Vždy veřejně prohlašoval, že za svůj úkol pokládá především zničení teroristické sítě Islámského státu. Osud Asadova režimu v Sýrii je mu vcelku lhostejný. Důležitější jsou pro něho vztahy s významnými světovými hráči – Ruskem a Tureckem.

Neprodlený odchod ze Sýrie inzeroval již od prosince loňského roku. Tehdy mu v tom zabránil jeho poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Ilan Berman chápe důvody Trumpova kroku, ale jeho dopady pokládá za katastrofální.

Za prvé lze očekávat další spirálu násilí v Sýrii. Kurdové byli nuceni zvolit si spojenectví s Damaškem a Ruskem, aby nějak reagovali na vpád turecké armády. Za druhé to může vést k aktivizaci skrytých buněk Islámského státu v důsledku útěku z vězení jeho zajatých bojovníků. Ať již jsou Trumpovy argumenty jakkoli pochopitelné, závěr, který mnozí z jeho postupu učiní, bude jednoznačný: Spojené státy nejsou pro nikoho spolehlivým spojencem.

S touto logikou souhlasí naprostá většina amerických expertů, ať již demokratických, či republikánských. Většina, nikoli všichni. Nesouhlasné názory zaznívají ze strany významných politologů, kteří postup Donalda Trumpa obhajují. Tak smýšlí vlivný analytik George Friedman, dobře známý i u nás. V publikaci společnosti Stratfor, která je v Americe pokládána za jednu z nejautoritativnějších, Friedman píše, že Trumpova logika má hlavu a patu.

Z dlouhodobého strategického hlediska dobré vztahy s Tureckem jsou pro Spojené státy mnohem důležitější než spojenectví s kurdskou domobranou. Viděno z Washingtonu nedává smysl uvíznout v nekonečných blízkovýchodních konfliktech, když reálným geopolitickým úkolem pro Ameriku je neutralizace expanzionistických snah Číny, Ruska a Íránu. Jinými slovy, měřeno geopolitickými zájmy Donald Trump učinil správné rozhodnutí, domnívá se George Friedman z analytické společnosti Stratfor.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus