22.1.2022 | Svátek má Slavomír


BLÍZKÝ VÝCHOD: Na západní frontě stále neklidno

13.8.2019

Prakticky 24 hodin poté, co byli na jihu Pásma Gazy zlikvidováni čtyři po zuby ozbrojení teroristé snažící se proniknout do Izraele a na jeho území vraždit, došlo k podobnému incidentu v severním sektoru Pásma.

S tím rozdílem, že šlo o jednotlivce. Podle arabských pramenů se jednalo o Marwana Násira (25). Izraelská armáda hlásí, že byl ozbrojen, zahájil palbu na její hlídku, která ji opětovala. Arabové tvrdí, že Násir je po smrti. Stalo se v neděli 11/8 časně ráno.

Jak patrno, stále více mladých Gazanů si chodí k hraniční linii pro smrt. Je to jejich volba – a netřeba je litovat.

Politování, ba rozhořčení musíme ovšem vyjádřit nad tím, že mezinárodní společenství není s to účinně podpořit Izrael v jeho boji s terorismem. Jak? Inu, sankcemi, které jsou běžným nástrojem používaným ve vztahu k Íránu, Rusku a jiným státům. Režimu Hamasu v Pásmu je zapotřebí položit nůž na krk: udělejte si v Pásmu pořádek, jinak budou zastaveny materiální a potravinové dodávky, stejně transfer peněz z Kataru. Že tím bude trpět gazský lid? Je pozoruhodné, že podobné útlocitné starosti tvůrci protiíránských sankcí (které osobně podporuji, aby nedošlo k nedorozumění) nevyjadřují, pokud jde o jejich dopady na lid Íránu.

A v případě, že by ani sankce nepomohly, přišel by na řadu krok č. 2: totální válka Izraele proti režimu Hamasu, jejímž cílem by bylo jeho svržení; rozumí se, že i tento krok by mezinárodní společenství podpořilo, čímž by dalo najevo, že své proklamace o boji s terorismem myslí vážně.

Ano, zní to radikálně, možná nelidsky; autor článku se může jevit jako válečný štváč. Byl ale Churchill válečným štváčem, když zastával názor, že proti Německu je zapotřebí vést totální válku s cílem zlikvidovat nacistický režim?

Pokud výše uvedené odmítneme, musíme si říci, jaká je další alternativa. Současný pseudostav ani válka, ani mír, do nekonečna jedno a totéž: útoky teroristů na Izrael a izraelská omezená vojenská reakce. Jsme šťastni, když funguje příměří, ale to je jednak křehké (jak vidíme dnes a denně) a hlavně: příměří není mír. A mír nebude, dokud v Pásmu bude vládnout Hamas a pobřežní enkláva bude synonymem pro teroristickou entitu.

Bude ale světové společenství, myšleno především západní, zejména EU, ochotné postavit se plně na stranu Izraele v jeho boji s tímto zlem? Nebo se dříve protáhne velbloud uchem jehly?

****

Odkazy/video

Terorista Marwan Násir. Po zásluze zlikvidován. FOTO ZDE

Čtyři teroristé zlikvidovaní na začátku vražedné mise v sobotu 10/8 na hranicích Pásma a Izraele. Foto ZDE

Videoklip izraelské armády (22 sec), v němž operátorka v monitorovacím středisku oznamuje, že došlo k pokusu čtyř teroristů o násilný vstup do Izraele:

Stejskal.estranky.czV obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.